Vizualizace nových fotbalových Lužánek z roku 2008. Ilustrační snímek

Vizualizace nových fotbalových Lužánek z roku 2008. Ilustrační snímek | foto: Ateliér Brno

Brňanům chybí Lužánky i koncertní sál, vadí jim zateplené barevné fasády

  • 16
Čtenáři iDNES.cz dali ve velké anketě najevo, že jim v Brně stále chybí legendární fotbalový stadion Lužánky. Kromě zbouraných staveb připomněli i stavby, které nikdy nevyrostly, přestože je metropole potřebuje. A upozornili i na další architektonické neduhy.

Řediteli brněnského Domu umění Rostislavu Koryčánkovi je například smutno z pohledu na jednotvárně zateplené budovy s barevnými fasádami a plastovými okny.

"Na stejnou úroveň se takovými stavebnímu úpravami staví řadový domek v dělnické kolonii a dříve honosný dům. Na první pohled nejde o nic negativního, jenže charakter všech postižených domů pak začíná připomínat stavebnici Duplo," vysvětluje šéf Domu umění.

Výsledky hlasování v anketě najdete zde

Plastová okna a polystyrénové zateplení se navíc často objevují na budovách, kde kvůli jejich historické hodnotě nemají co dělat.

"Pro brněnský funkcionalismus byl například největší mor program Zelená úsporám. Funkcionalismus totiž nemá dekor, takže je snadné vše zateplit, vyměnit za plast, zničit všechny obklady, noblesní dveře, zkrátka všechno. Kýčař na takovém domě nevidí nic zajímavého a cení si nanejvýš vily Tugendhat," nešetří kritikou Karel Doležel z brněnského pracoviště Národního památkového ústavu.

Plastová okna a pokuta

Do potíží se kvůli tomu dostala například městská část Brno-sever, která neuhlídala rekonstrukci svých domů a bez vědomí památkářů na ně nechala instalovat plastová okna.

Kvůli domu v Helfertově ulici už radnice dokonce dostala od památkářů šedesátitisícovou pokutu a další postihy zřejmě ještě budou následovat. Nehledě na to, že špatná okna bude potřeba vyměnit a nahradit novými.

Funkcionalistický dům v kolonii Nový dům v Brně
Funkcionalistický dům v kolonii Nový dům v Brně
Funkcionalistický dům v kolonii Nový dům v Brně

Funkcionalistické domy v kolonii Nový dům v Brně

Svědectvím nepodařených živelných oprav památkově cenných staveb je také vzorová funkcionalistická kolonie Nový dům z roku 1928. Šestnáct domů v Žabovřeskách v ulicích Bráfova, Šmejkalova, Drnovická a Petřvaldská tehdy navrhlo devět architektů zvučných jmen při příležitosti Výstavy soudobé kultury na brněnském výstavišti.

Dnes by však jako výkladní skříň Brna rozhodně sloužit nemohly. "Kolonie je částečně přestavěna k nepoznání, částečně zateplena a částečně se rozpadá. Je ale nutno přiznat, že největší devastace započala už v minulém režimu," dodal Karel Doležel.

Vizualizace budovy Janáčkova kulturního centra v Brně

Z jiných kruhů zase zaznívá kritika toho, že Brno stále nemá důstojný koncertní sál, přestože zdejší filharmonie by si ho zasloužila. Takzvané Janáčkovo kulturní centrum mělo původně vyrůst na místě parkoviště při Veselé ulici za hotelem International, ale městu se na něj stále nedařilo sehnat peníze.

"Plán na stavbu víceúčelového koncertního sálu přitom pochází už z počátku minulého století," upozornil Luboš Mareček z Janáčkovy akademie múzických umění v Brně.

A kritiku si v anketě iDNES.cz vysloužily i nové stavby, které se mnoha lidem nelíbí. "Chápu, že když chceme stavět, musíme občas i něco zbořit. Je ale spíš náhoda, když se podaří namísto zbořeného postavit něco lepšího. Nechybí mi ani prázdný prostor, kde dnes stojí královopolské Tesco. Ten barák je ale zkrátka hnusnej, to mi vadí víc," říká publicista Petr Minařík.

,