Březovský vodovod, který zásobuje pitnou vodou Brno, oslavil sto let od svého...

Březovský vodovod, který zásobuje pitnou vodou Brno, oslavil sto let od svého spuštění. | foto: Brněnské vodárny a kanalizace

Brňanům přivádí pitnou vodu už stoleté potrubí z Březové nad Svitavou

  • 18
Pitná voda putuje do kohoutků brněnských domácností už sto let stejnou cestou. V pátek uplynulo přesně století od chvíle, kdy začal Brno zásobovat březovský vodovod. Na svůj věk je zařízení stále ve skvělé kondici.

Sedmapadesát kilometrů dlouhým přivaděčem přitéká k Brňanům z prameniště v Březové nad Svitavou zhruba čtvrtina veškeré pitné vody. Jejím zdrojem jsou přitom v případě březovského pramene především vsáklé srážky a velké zásoby podzemních vod.

Trasa potrubí podchází sedmkrát železniční trať, nachází se přitom v sevřeném údolí řeky Svitavy.

Ačkoliv je vodovod v provozu sto let, jeho stav je stále velmi dobrý, což ukázaly laboratorní zkoušky litinových trub v roce 1999. Další doporučená kontrola tak potrubí čeká až za padesát let.

Vodovod je "fit". Může za to kvalitní litina i dobrá voda

Chválou vůči konstrukci nešetří ani ředitel Brněnských vodáren a kanalizací Ladislav Haška. "Technická dokonalost, jednoduchost a čistota této stavby dokazuje, s jakými cíli, myšlenkami a záměry bylo k budování tohoto díla přistupováno," uvedl.

Na dobré kondici vodovodu se podílí nejen kvalitní šedá litina, z níž je potrubí vyrobeno, ale také vlastnosti vody. Ta má totiž složení, které potrubí neničí, ale naopak na něm vytváří ochranný film.

Voda z prameniště v Březové nad Svitavou navíc stále splňuje potřebné požadavky na pitnou vodu, u které nejsou potřeba žádné úpravy.

Před existencí potrubí byli Brňané zásobováni čirou tekutinou z pisárecké úpravny, která filtrovala vodu ze Svratky.

Stavbu samotného vodovodu provázely protesty především z obcí v okolí prameniště. Po necelých třech letech byl navzdory tomu vodovod v roce 1913 otevřen.

Součástí slavnostního aktu na Zelném trhu byl nejen projev tehdejšího brněnského starosty, ale také ochutnávka nově přiváděné vody. Vodovod přitom tehdy nesl název po císaři Františku Josefovi I., který finančně přispěl na jeho výstavbu. Současné jméno nese od roku 1918.

V roce 1933 byl přivaděč elektrifikován, koncem čtyřicátých let poté kvůli jeho rozšíření zanikla obec Muzlov, která byla téměř vylidněná po druhé světové válce.

Kvůli zvyšující se spotřebě pitné vody v Brně zasvětili inženýři šedesátá léta plánování stavby druhého vodovodu. Ten vznikl v roce 1975, většina jeho trasy se však od předchůdce liší.