Brněnská mešita je už věřícím malá, říká Muníb Hasan.

Brněnská mešita je už věřícím malá, říká Muníb Hasan. | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Brněnská mešita slaví desáté výročí. Začíná být věřícím malá

  • 2
Brněnská mešita oslaví 10. výročí. Počet vyznavačů islámu zde vzrostl o věřící z muslimských zemí, kteří v zemi podnikají a studují. Přibylo i muslimů z řad Čechů. Brněnští muslimové pomáhali i české diplomacii při vyjednáváních o propuštění zaměstnanců České televize, kteří byli zadrženi v Iráku.

Tato nejstarší funkční muslimská modlitebna v Česku již začíná být pro vyznavače islámu těsná. Kdysi se v ní scházelo 60 věřících, nyní je jich dvakrát více. "Brněnská islámská nadace uvažuje o rozšíření mešity, popřípadě o stavbě nové," řekl její předseda Muníb Hasan.

K výročí připravují muslimové společenské akce. "Nyní je již při modlitbách spodní část pravidelně zcela zaplněná. Potřebovali bychom další prostory například pro hernu pro děti. Zda rozšiřovat, nebo dokonce stavět nový objekt, to je ale zatím zcela jen ve stadiu úvah," zdůraznil Hasan.

Věžička neprošla
Mešita stojí ve Vídeňské ulici. Její stavbu provázely protesty. Muslimové chtěli, aby měla věžičku symbolizující minaret, který je nedílnou součástí islámských mešit. Muezzini z něj zpěvem kdysi oznamovali čas modliteb, nyní se o to v mnoha muslimských zemích stará audiotechnika.

Po protestech islámská nadace od záměru ustoupila. Muslimský duchovní stánek proto zdobí jen zelená mozaika nad dveřmi s náboženským textem.

Hasan zdůraznil, že mešita má kromě náboženského i kulturní a společenský význam. Měsíčně ji navštíví žáci pěti škol. Vedení nadace pořádá přednášky o islámu, které ho mají pomoci pochopit.

Jak komunikovat s muslimem?
Budoucí zdravotníci se při setkáních učí, jak postupovat při případném kontaktu s pacientem-muslimem. "Volají k nám lidé, kteří se vydávají do muslimských zemí a chtějí mít podrobné informace o tamních zvycích. Zástupcům firem radíme, jak nejlépe uhostit jejich obchodní partnery z islámských zemí při návštěvě v Česku," doplnil Hasan.

Připustil, že nejsložitější období pro české muslimy nastalo po útoku na Světové obchodní centrum v New Yorku v roce 2001. Muslimové terorismus odsoudili, upozornili přitom na potíže, které vnímali v souvislosti s okupací Iráku. Aktivně pomáhali české diplomacii domoci se propuštění pracovníků České televize unesených při jejich práci v této rizikové oblasti.

Mešita nemá zatím svého duchovního - imáma. Zatím se ho nepodařilo islámské nadaci získat. S obdobným problémem se potýká po odchodu rabína do Prahy i Židovská obec v Brně. Duchovní setkání proto v mešitě vedou představitelé nadace.

V souvislosti s oslavou výročí se na léto připravují dny otevřených dveří v mešitě, výstava přibližující islám i setkání s představiteli dalších církví, vedením Brna i kraje. Kromě Brna mají muslimové modlitebny také v Praze.