Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Brněnská soudkyně čelí žalobě kvůli údajnému dvoumilionovému dluhu

  • 11
Rozhoduje o vině a trestu ostatních. Soudkyně Hana Šťastná, která pracuje u Městského soudu v Brně, však sama čelí žalobě. "Před deseti lety jsem jí půjčila peníze na byt, protože neměla kde bydlet. Dva miliony mi nevrátila," tvrdí Jitka Westfálová z Vranova na Brněnsku.

Westfálová v devadesátých letech dostala v restituci nemovitosti v Přerově a také pozemky v Libavě.

Hana Šťastná jí v té době dělala advokátku. "Měly jsme spolu blízký vztah, brala jsem ji jako dceru a dokonce jsem se jí starala o děti. Neměla s nimi ale kde bydlet, a proto jsem jí půjčila peníze. Ty mi však nevrátila," popisuje osmasedmdesátiletá Westfálová, jak spor vznikl.

Hanu Šťastnou pak zažalovala. Loni v lednu jí dal Okresní soud Brno-venkov za pravdu a rozhodl, že Šťastná poškodila práva své bývalé klientky.

Šťastná, která v té době už byla soudkyní Městského soudu v Brně, se však proti rozsudku na místě odvolala. Odvolací řízení bude řešit Krajský soud v Brně. Ani po třinácti měsících se však ještě neví, kdy začne.

"Spor o miliony? To by bylo na tři hodiny vyprávění"

I když okresní soud rozhodl o její vině, soudkyně svou práci dělá dál. Podle soudce krajského soudu Miloše Holečka není obžalovaný soudce obvyklý případ, ale může se vyskytnout. "Jako všichni ostatní i soudce nebo policista žije mezi ostatními lidmi, má s nimi různé vztahy, a může se s nimi proto dostat do sporu," říká Holeček.

Rozhodnutí okresního soudu není pravomocné, na dalším stupni může padnout jiné rozhodnutí. "Proto zatím není důvod někoho zbavovat funkce," myslí si Holeček, který v minulosti působil i jako předseda Ústavního soudu v Brně.

Podobně se k případu staví i soudkyně Šťastná. "Až bude rozsudek pravomocný, budu ho respektovat. Jsem však stejně přesvědčená, že za celou věcí je osobní nesnášenlivost Jitky Westfálové, která má averzi ke všem, kdo jí nedají za pravdu," míní Šťastná.

Jak blízké si však s Westfálovou byly ani jak vznikl spor o miliony nechtěla Šťastná popisovat. "To bychom tady byli tři hodiny. Navíc to je práce pro soud, a ne pro média. Nevím, proč bych to měla ventilovat tímto způsobem," prohlásila Šťastná, která pracuje jako soudkyně už sedm let.

Když však před čtyřmi lety o kauze Westfálová versus Šťastná odvysílala televize Nova reportáž, soudkyně zažalovala za poškozování dobrého jména Jitku Westfálovou, další dva lidi, kteří v reportáži vystoupili, a také společnost CET 21, která televizi Nova provozuje.

"Odsoudili mě předem"

"Odvysílali nepravdivou reportáž. Odsoudili mě předem. To však není věcí novinářů ani veřejnosti, ale soudu," vzpomíná Šťastná na událost před čtyřmi lety. Chování novinářů ji tehdy šokovalo. "Televize k nám vtrhla o půl desáté večer, když se předtím představili jako strýček ze Znojma," uvedla.

Proces kvůli poškozování dobrého jména Šťastné měl včera už páté stání u Krajského soudu v Brně. Samosoudce vyslechl tři svědky, prostudoval materiály od obchodního soudu, ale ani včera ještě případ nerozhodl.

"Žaloby na poškozování dobrého jména jsou vždy komplikované. Tahle je složitější tím, že jsou žalované čtyři subjekty. Proto je potřeba vyslechnout mnohem víc svědků. Soudce případ odročil na začátek dubna, žalující strana totiž má ještě jednoho svědka," uvedla mluvčí krajského soudu Miroslava Sedláčková.

Jitce Westfálové se takový postup nelíbí. "Tolik jednání se odehraje kvůli takové nesmyslné žalobě, zatímco už více než rok čekáme, než začnou znovu jednat o odvolání Šťastné. Já zatím už roky čekám na své dva miliony," rozčiluje se Westfálová.

Žalující Hana Šťastná včera k soudu nepřišla. Sama totiž měla na programu stání, kterému předsedala jako soudkyně. "Nebudu odročovat případy kvůli osobním záležitostem," poznamenala.

,