Těstoviny s omáčkou pro brněnské bezdomovce

Těstoviny s omáčkou pro brněnské bezdomovce | foto: Martin Bořil, MF DNES

Brněnské restaurace krmí bezdomovce

  • 186
Před pěti brněnskými restauracemi zastavila dodávka. Vydala se tak poprvé k podnikům, které se připojily do projektu magistrátu, v němž přebytky poledních menu restauratéři poskytují brněnským bezdomovcům.

Obědy určené pro sociálně slabé si vyzvedl pracovník z Centra sociálních služeb.

"Jídla jsou připravena v bílých polystyrénových boxech a polévka v nádobách. Vše jsme konzultovali s hygienou, která proti tomuto převozu nic nenamítá," popsal sociální kurátor z magistrátu Ladislav Ptáček.

V každém boxu bude připravena jedna porce pro bezdomovce. Řidič dodávky bude jídla, která pocházejí z poledních menu, rozvážet do Centra sociálních služeb, do Armády spásy a také do Charity.

"Bude záležet, kolik porcí restauracím zbude. Samozřejmě počítáme s tím, že počet jídel bude kolísat, takže se může stát, že někdy žádné jídlo pro bezdomovce nepřivezeme," upozornil Ptáček.

V bezdomoveckých centrech pak budou jídla rozdělovat. "Jídlo by se mělo dostat hlavně k těm klientům, které známe a kteří k nám docházejí pravidelně," uvedl kurátor.

Cílem projektu podle Ptáčka není nasycení všech brněnských bezdomovců. Jídlo by totiž měli dostat především ti, kteří aktuálně nemají ani příbytek, jídlo a ani oblečení.

"To, co se jsme dnes spustili, je teprve pilotní projekt. Ukáže se na něm, co je dobré a co naopak musíme vylepšit," řekl Ptáček.

Guláš, těstoviny, polévka

Prvních devětadvacet lidí bez přístřeší se mohlo nasytit segedínským gulášem, těstovinami a zeleninovou polévkou.

"Tito lidé často konzumují nekvalitní potraviny. Nebo když mají dobré potraviny, tak si je chtějí šetřit a pak se jim zkazí. To, co tady dnes nabízíme, je určitě o tři třídy výš, než co jedí běžně," popsal přednosti projektu vedoucí centra Pavel Kosorin.

S nápadem rozdávání zbylého jídla přišel majitel brněnské restaurace Středověká krčma Richard Hošek

S nápadem rozdávání zbylého jídla přišel majitel brněnské restaurace Středověká krčma Richard Hošek. Na jeho popud oslovil náměstek primátora Daniel Rychnovský čtyřicet restaurací. Šest z nich se do projektu zapojilo.

Jídlo, které se do tří hodin neprodalo, byli doposud provozovatelé nuceni vyhodit. S takovým plýtváním je konec. "Dneska budeme posílat asi sedmnáct jídel. Nedělá nám to žádný problém, protože jinak bychom jídlo opravdu vyhodili," pochválil projekt Igor Sladký z Pivovarské restaurace na Mendlově náměstí.

Podobně projekt ohodnotili i jeho kolegové. "Je lepší zbylé jídlo někomu dát, než ho vyhodit do popelnice," řekl Kamil Matyáš z restaurace Divá Bára.

Ne všechny restaurace však mohou poskytnout obědy každý den. "Může se stát, že někdy nezbude vůbec nic a někdy zase víc," odhaduje Sladký. "Zůstává nám asi tak šest, sedm obědů. Někdy ale prodáme úplně všechno," říká duchovní otec projektu Hošek.

"Ty nejpotřebnější..."

V Brně v současnosti žije asi tisíc dvě stě bezdomovců. Cílem projektu je nasytit především ty nejpotřebnější, tedy stálé "zákazníky" centra armády spásy na Mlýnské ulici.

Ze zneužití této služby ze strany lidí, kteří se v žádné nouzi nenacházejí, ale organizátoři strach nemají. "Devět z deseti těch lidí tady pomoc potřebuje, a jenom jeden by si třeba mohl dát meníčko v restauraci," říká Kosorin.

"Ale i takový člověk patří do naší cílové skupiny, protože kdo by se šel dobrovolně najíst mezi bezdomovce, jenom aby získal zadarmo oběd," dodává.

Brno je prvním městem v republice, které podobný projekt uvedlo do praxe. Hlavní překážkou jsou podle Hoška přísné hygienické předpisy a neochota úřadů.