Mistr brněnské opery Josef Klíč v rozestavěném Sonocentru

Mistr brněnské opery Josef Klíč v rozestavěném Sonocentru | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Sonocentrum bývalo symbolem korupce v Brně. Stává se špičkovým sálem

  • 1
Ještě než se vůbec hudební klub Sonocentrum začal stavět, stalo se jeho jméno synonymem pro korupční kauzu, která do vězení dostala nepoctivé politiky. Investor Jiří Štopl ale doufá, že od dubna, kdy se stavba otevře, ji budou Brňané vnímat hlavně jako středobod kultury a hudby.

Obří kopulí, vklíněnou na Veveří mezi dva zaoblené kvádry, zatím zní sbíječky a cirkulárky. Přímo mezi dělníky si ale ve středu své violoncello postavil koncertní mistr brněnské opery Josef Klíč. A hrál...

Do dokončovaného hudebního klubu Sonocentrum za 300 milionů korun spolu s ním nahlédli první návštěvníci, kteří si tak mohli lépe představit atmosféru hotové budovy.

"Chceme pozdvihnout brněnskou hudební scénu. Od začátku stavíme s maximálním důrazem na kvalitní akustiku," popsal investor stavby Jiří Štopl.

Jsou to tři roky, co právě on na policii nahlásil korupci. Kauza Sonocentrum nakonec dostala do vězení tehdejšího starostu brněnských Žabovřesek Aleše Kvapila a lobbistu Radovana Novotného, kteří od Štopla za "nekomplikování" stavby chtěli peníze.

Počínaje koncem dubna by si ale Brňané měli pod názvem Sonocentrum vybavit hlavně špičkový hudební klub, do kterého jezdí koncertovat i zahraniční hvězdy. Takový je alespoň plán Štopla a dramaturga Dana Giače.

"Naší největší chloubou bude mixážní pult Neve, který mají i v nejslavnějších nahrávacích studiích světa Abbey Road, kde nahrávali třeba Beatles. Na pódium široké čtrnáct metrů se vejde celý symfonický orchestr," vysvětluje Giač v obří kopuli obtočené balkony. Tvoří obvod sálu, kam se podle plánů usadí hned 700 lidí. Případně až 1 200 diváků vestoje.

Právě potíže s co nejdokonalejším čtyřvrstvým zvukovým izolováním koncertního sálu jsou jedním z důvodů zpoždění stavby. Nakonec tak v Sonocentru Brňané v dubnu neuvidí avizovaného Michala Horáčka. Otevře jej až koncert jihoafrické skupiny Goldfish 25. dubna.

Chceme kulturně oslovit i Bratislavu či Vídeň

"V Brně se s tak velkým projektem nikdy nemůžeme příliš žánrově vyhranit. Nabídneme tak akce od hudby pro školy během dne přes koncerty cílené na sedmdesát tisíc brněnských studentů až po vystoupení pro vyzrálejší publikum. Chceme se stát centrem nejenom brněnské kultury, ale oslovit i Bratislavu, nebo dokonce Vídeň," dodal Giač. Přesný program na následující měsíce ale zatím tají.

Při lákání zahraničních interpretů by mohlo pomoci, že Štopl je zároveň spolumajitelem studia Sono Records, ve kterém nahrával například i David Bowie. "Takové kontakty se pak dají využít i pro klub," konstatoval Štopl.

Návštěvníci ale najdou k hudebním tónům na Veveří plný servis. V devítipatrovém kvádru, o který se kopule z jedné strany opírá, otevře hotel s 39 pokoji. A v budově bude i restaurace, ve které bude vařit oceňovaný šéfkuchař Milan Macháček.

Stavbu navrhl architekt František Šmédek, kterému se uznání dostalo třeba za návrh bytového domu v Pellicově ulici v Brně nebo rekonstrukci jihlavského fotbalového stadionu. Z jeho nejčerstvějšího počinu ale někteří další brněnští architekti příliš nadšení nejsou. Podle Petra Hrůši projekt připomíná otevřenou knihu se špuntem. "Považuji to za průšvih. Ten dům je mimo urbanistický kontext. Velký Špalíček je proti němu konzervativní," uvedl už dříve architekt.