Středoevropský technologický institut CEITEC

Středoevropský technologický institut CEITEC | foto: Ceitec

Brněnské univerzity budou na podzim žádat miliardy pro Ceitec

  • 5
Už v září předloží brněnské univerzity projekt Středoevropského technologického institutu Ceitec ministerstvu školství. Pokud uspějí, bude dotaci 6,5 miliardy korun schvalovat Evropská komise v Bruselu.

"Neúspěch si nepřipouštíme. Ceitec je kvalitní projekt se špičkovým zázemím. V Brně je totiž mimořádná koncentrace vysokých škol i vědeckých kapacit," řekl nový výkonný ředitel Tomáš Hruda.

Až doposud projekt připravovala společnost Ceitec s ručením omezením, nemohla však být příjemcem dotace. Proto se univerzity dohodly na nové organizační struktuře.

"Společnost s ručením omezením splnila svůj úkol a dostala Ceitec mezi šestici nejlepších projektů. Hlavním příjemcem dotace se teď stane Masarykova univerzita, Vysoké učení technické jí bude rovným partnerem," popsal změny rektor Masarykovy univerzity Petr Fiala.

Podle rektora Vysokého učení technického Karla Raise bude Ceitec díky změnám flexibilnější a bude moci lépe reagovat na požadavky ministerstva školství.

Ceitec má dva pilíře: vědy o živé přírodě a materiální vědy a pokročilé technologie.

Podle zástupce vědeckého ředitele Ceiteku pro materiální vědy Zbyňka Raidy je široké rozkročení projektu velkou výhodou. "Například z pacientů v nemocnicích by nemusely trčet hadičky, ale jejich životní funkce by mohly sledovat implantované senzory, který by informace přenášely bezdrátově," popsal Raida.

Podle něj by vědci z materiálních věd takto mohli spolupracovat se svými kolegy z věd o živé přírodě. "Poradili by nám, které materiály jsou bezpečné nebo se dokážou v těle člověka vstřebat bez nutnosti operace," popsal Raida.

Komplexní projekty, jako je Ceitec, jsou podle vědeckého ředitele věd o živé přírodě Jaroslava Koči zajímavější i pro zahraniční investory. "Projekt dokáže přitáhnout zahraniční průmysl i vědecké kapacity. Pěstování zahraničního know-how pak přímo povede ke zvýšení životní úrovně v regionu," podotkl Koča.

Cílem projektu je vytvořit špičkové podmínky a zázemí pro rozvoj výzkumu biotechnologií, biomedicíny, pokročilých materiálů a technologií. Podílí se na něm čtyři brněnské vysoké školy a ústavy Akademie věd ČR. Podle plánů část projektu vyroste v bohunickém kampusu a v areálu VUT pod Palackého vrchem.