Převážně romští obyvatelé ulic Cejl, Bratislavská a Francouzská v Brně se mohou těšit na řešení některých svých problémů. Ilustrační foto

Převážně romští obyvatelé ulic Cejl, Bratislavská a Francouzská v Brně se mohou těšit na řešení některých svých problémů. Ilustrační foto | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Brněnský Bronx čekají miliony i bezpečnostní kamery

  • 55
Vytlučená okna, zašedlé a oprýskané fasády, typický obrázek, který se naskytne v okolí brněnské ulice Cejl, Bratislavská a Francouzská. Díky stošedesátimilionové dotaci z Evropské unie dostanou zanedbané ulice už tento rok nový kabát.

Splňují totiž charakteristiky problémové městské zóny, jejímiž hlavními problémy jsou dlouhodobá nezaměstnanost a nízká vzdělanost. "Neexistuje tam veřejný prostor, například hřiště, kde by se mohly volně pohybovat děti a mládež," nastínila předsedkyně brněnského Výboru pro národnostní menšiny Kateřina Dubská(SZ).

Prezident Václav Klaus s chotí Livií v Brně navštívil i zdejší Muzeum romské kultury

První domy se v "Bronxu" kolem ulic Francouzská, Bratislavská a Cejl začnou opravovat nejpozději letos v srpnu. "Jsme rádi, že se město zajímá. Sami bychom takový projekt finančně nezvládli," přiznala mluvčí radnice Brna-severu Lucie Šustková.

Peníze na opravy poplynou i z místní kasy, ale částka by neměla přesáhnout dvacet procent celkových nákladů. Získané dotace poputují do tří oblastí.

Zeleň, zábava a kamery

První část peněz město použije na rozšíření zeleně na Cejlu. U ulice Hvězdová vznikne nový park a komunitní centrum Hvězdička, kde najdou děti a mládež z Cejlu a okolí možnost trávit účelněji svůj volný čas. Posílit bezpečnost mají nové bezpečnostní kamery.

"Na zlepšení stavu bytových domů poputuje druhá část peněz. Do konce dubna mohou majitelé žádat o přidělení peněz například na opravy oken, fasád a zateplování," řekl náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD).

Rekonstrukce bytů v majetku města umožní vznik krizového bydlení pro sociálně slabé. "Chceme, aby obyvatelé neodcházeli z Cejlu pryč. Neznamená to, jak někteří tvrdí, že bychom chtěli sestěhovávat Romy na jedno místo," tvrdí Pospíšil.

Z domu v Bratislavské ulici se stane denní centrum pro bezdomovce

Za poslední část peněz se zaplatí sociální programy plně dotované z Evropské unie. Vzniká i projekt zaměřený na pomoc rodinám s nezletilými dětmi, které mají problém s drogovou závislostí.

Na jeho přípravě se podílí nadace Podané ruce a středisko Drom. "Sociální programy mohou velmi napomoci celkové změně života v této oblasti. Teď ale záleží na dotčených městských částech, jak je podpoří," shrnula Dubská.

Romská "jednička"

Projekt podpořila jednička kandidátky Strany Zelených v Pardubickém kraji Lucie Horváthová, která minulý týden přijela Brno navštívit.

Horváthová, která je první romskou lídryní pro volby do Poslanecké sněmovny v České republice, se mimo jiné prošla i obávanými ulicemi problémové čtvrti. "Chceme podpořit místní lidi, aby mohli mít lepší zaměstnání a vzdělání. Hlavně se věnovat podpoře místních dětí a mládeže," uvedla Horváthová.

Nedávný průzkum společnosti SocioFaktor ukázal, že Cejl je velmi riziková lokalita i pokud jde o dostupnost drog. Jak se dostat k heroinu nebo pervitinu ví v okolí Bratislavské ulice podle výsledků každé druhé dítě ve věku mezi dvanácti a sedmnácti lety.

,