V brněnském Bronxu se rekonstruuje hned několik domů.

V brněnském Bronxu se rekonstruuje hned několik domů. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Brněnský Bronx ožívá. Domy se opravují a mají domovníky

  • 21
Oblast mezi brněnským Cejlem a Francouzskou ulicí už není, co bývala. Město postupně revitalizuje zdevastované domy, kde žijí většinou sociálně slabí. Jejich novou fasádu se daří díky domovníkům udržet v pořádku.

V blocích pověstných hlavně pestrým životem sociálně vyloučených obyvatel město zatím opravilo sedm domů. Do konce příštího roku čeká rekonstrukce dalších jedenáct.

Na revitalizaci zóny se magistrát zaměřil už v roce 2010. Opravy prvního bytového domu ve Spolkové 3 skončily před dvěma lety, poslední z rekonstruovaných domů byl slavnostně otevřen koncem března letošního roku ve Francouzské 20.

Hodně lidí si kladlo otázku, jak dlouho "idyla" vydrží. Opravené příbytky si však zatím pěknou fasádu uchovávají.

"Domy se daří udržovat v solidním stavu. Zavedli jsme starý dobrý systém domovníka, který má v domě vlastní správcovský byt. Jeho povinností je starat se o úklid a dohlížet na dodržování domovního řádu," uvedl náměstek primátora Oliver Pospíšil. Zkušenosti s najatými správci jsou podle něj zatím jen pozitivní.

Lešení teď obklopuje další dva domy v Bratislavské ulici. Po dobu oprav město stávající obyvatele přesouvá do náhradních bytů. "Náhradní bydlení jsme poskytovali jen těm, kteří měli platnou nájemní smlouvu. V současné době v opravených domech bydlí část původních obyvatel, někteří i po rekonstrukci zůstali na nové adrese. Další lidé se přistěhovali nově, řadu domů jsme totiž rozšířili," dodal Pospíšil.

Už to není jen romská čtvrť

Změny k lepšímu vnímají také místní obyvatelé. "Nejsou to jen investice města, do oprav se pustili i soukromníci. Mění se celková struktura obyvatelstva, stěhují se sem mladí lidé a rodiny. Čtvrť už není jen čistě romská, je to hodně rozmanité," řekl David Oplatek, který bydlí v Bratislavské ulici.

V blocích mezi Cejlem a Francouzskou je celkem 155 bytových domů, zhruba třetinu vlastní město. Regenerace vybraných domů probíhá v rámci Integrovaného plánu rozvoje města Brna, hotovo by mělo být do konce roku 2014. Náklady se odhadují na 450 milionů. Úplné zvelebení oblasti je otázkou možná i desítek let. Revitalizace se však už teď promítla do ceny realit, třeba ve Francouzské ulici, kde byl letos v březnu otevřen zatím poslední ze série vybraných domů.

"Když jsme zde cenili byty před dvěma lety, cena mohla být v průměru až o čtyři tisíce za metr čtvereční nižší," řekla realitní makléřka ze společnosti Real Garant Ilona Arientová. Koupě bytů v okolí je podle ní dobrá investice, brzy budou velmi žádané. Území je z hlediska polohy atraktivní hlavně proto, že přímo navazuje na centrum města.

Dalším projektem, který má přispět ke zvelebení brněnského Bronxu, je výstavba parku Hvězdička. Plánuje se ve vnitrobloku mezi ulicemi Hvězdovou a Francouzskou. Jeho součástí bude nízkoprahové centrum, které nabídne sociální služby dětem a mládeži.

"Připravujeme počítačovou učebnu a místnosti pro doučování. Věnovat se jim budou pedagogičtí pracovníci," uvedla mluvčí magistrátu Soňa Haluzová. Se zahájením stavby za 18 milionů město počítá na příští rok, osmdesát procent pokryjí dotace od EU.