Jedním z vrcholů prvního ročníku festivalu v ulicích Ghettofest budou i známí Čankišou.

Jedním z vrcholů prvního ročníku festivalu v ulicích Ghettofest budou i známí Čankišou. | foto: Petr Volgemut

Brněnský Bronx v sobotu zaplní hudba, tanec a divadlo

  • 15
Šest míst poblíž Bratislavské ulice v Brně zaplní v sobotu hudba, tanec i divadlo. Vypukne zde totiž první ročník festivalu v ulicích Ghettofest. Akce si vzala za cíl změnit pohled lidí na život v části města nelichotivě přezdívané "brněnský Bronx".

"S myšlenkou festivalu přišli místní obyvatelé. Chtějí především odstranit předsudky, které jsou ve společnosti zakořeněné," vysvětlila mluvčí přehlídky Alica Heráková.

Lidé žijící v okolí dějiště festivalu nejsou jen organizátory a návštěvníky, ale řada z nich bude v programu i účinkovat.

"Například taneční soubor Merci vznikl pod brněnským občanským sdružením Ratolest," připomněla Heráková a dodala, že pořádající sdružení Tripitaka spolupracuje s dalšími organizacemi i jednotlivci.

Obří graffiti město zatrhlo, zamítlo i finanční podporu

Součástí programu mělo být původně i obrovské streetartové dílo, jehož autorem by byl ceněný brněnský výtvarník Timo. "Chtěli jsme, aby po festivalu v lokalitě něco zůstalo. Inspirovali jsme se v jiných evropských městech, kde umělci tímto způsobem pomáhají vylepšit veřejný prostor," vysvětlila festivalová mluvčí.

Program festivalu

9:30 Dětský Ghettofest: Cirkus Užbachacharán (divadelní workshop)
12:00 Výměnný obchod FAVU
12:30 Koncert Drom of Life
13:00 Výtvarný program Andělé naděje, průvod
14:30 Divadlo Fórum
15:00 Koncerty Čokovoko a Emil a Jakub, fotografický workshop, Divadlo Feste
16:30 Koncert Ty syčáci
17:00 Diskuse Budoucnost brněnského ghetta, koncert Burning Boy
17:30 Taneční vystoupení
18:30 Koncert Gulo čar
19:00 Filmová sekce
20:00 Taneční vystoupení
20:30 Koncert Čankišou
22:00 Afterparty v Kabinetu múz

Sto osm metrů čtverečních velký graffiti obraz měl zdobit budovu bývalé věznice v Soudní ulici, kterou chtělo vedení města v minulosti přebudovat na ateliér pro začínající umělce.

Projekt tvůrčího inkubátoru byl ale kvůli nedostatku peněz zastaven a magistrát teď nechce propůjčit objekt ani organizátorům festivalu.

"Brno platí každý rok několik milionů za odstranění graffiti v ulicích," vysvětlil mluvčí magistrátu Pavel Žára a dodal, že u uměleckého díla i vandalismu musí být princip toho, jak se k němu město staví, stejný.

Ačkoli tedy hodnotu případného Timova graffiti odborníci vyčíslují na desetitisíce korun, nakonec nevznikne. Magistrát nevyužil ani dalších způsobů, jak festival podpořit. "Žádali jsme například o záštitu primátora Brna nebo finanční příspěvek. Vše bylo zamítnuto," doplnila Heráková.

Organizace festivalu stála čtyři sta tisíc korun. "Většinu jsme zaplatili díky grantu z Open Society Fund a přispěla nám i městská část Brno-střed," dodala Heráková. Někteří vystupující se vzdali honoráře nebo ze svých původních požadavků slevili.

Diskuse o budoucnosti i předsudcích

Kromě uměleckých vystoupení čekají návštěvníky i dvě diskuse o budoucnosti brněnské sociálně vyloučené lokality. Jedna z nich se uskuteční od 17 hodin v Muzeu romské kultury. Mezi hosty bude architekt Karel Havliš nebo náměstek primátora Oliver Pospíšil.

"O spolužití v ghettu, vzájemných vztazích nebo předsudcích mohou lidé mluvit i při představení diskusního Divadla Fórum," dodala Heráková.

Všechny festivalové akce jsou bezplatné. "Projekt mi přijde zajímavý a doufám, že se ho organizátorům podaří udržet i do budoucna. Mám před státnicemi, ale určitě se půjdu podívat alespoň na Čankišou," komentovala studentka Alena Augustová.