Redaktor Lukáš Valášek a zpěvák Honza Hlaváček rozebírají brněnský hantec v

Redaktor Lukáš Valášek a zpěvák Honza Hlaváček rozebírají brněnský hantec v šalině číslo čtyři cestou na Českou. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Pokazila se tiskárna, nebo se kósla šrajbna? Hantec drží krok s dobou

  • 13
Zpěvák a šiřitel brněnského hantecu Honza Hlaváček křtí ve středu na Žlutém kopci knihu Fóry v hantecu vo šropálech. "Symbolem Brna je škopek, tedy pivo, flintůvka neboli Zbrojovka, Kometa a hantec. Patří k němu jako k velbloudovi hrby. Proto se ho snažím zachovat jako naše bohatství," říká.

Pro jaké slovo má hantec nejvíc výrazů?
Myslím, že pro ženu. A je zajímavé, jak pěkně jsou odstíněné. Třeba když řeknu, že to byla vytřepaná partyzánka, myslím tím starou ženu, betálné šnicl je zase krásná mladá dívka. Strakonické dudák je žena s bujným poprsím, fošna má zase opačné tělesné proporce. Ale taky je koc, kocna, kocór, hajfec, kobra, hajtra, pryžovka... Napočítal jsem snad padesát výrazů.

Stává se, že vám lidé v Brně nerozumí?
Naštěstí pořád jezdíme šalinou a na procházky chodíme na Špilas. Děti už ale neberou serpentiny za bódu, tedy nechodí za školu. A mezi tramvajemi se přesedá na Moraváku, ne "u stopařa" – podle sochy rudoarmějce zastavujícího gestem bitvu o Brno. Když tuším, že dorozumění by mohla být potíž, tak se snažím mluvit spisovně. Ale třeba v hospodě rád vrchní zkouším. Objednám si plnotučné škopek, když řídím, tak naopak zbabělca. Mladí nevědí, co mají přinést.

Jak se vám hantec dostal do krve?
Táta i máma jsou z Čech. Oba byli novináři a na Moravě se poprvé setkali. Pak se odstěhovali do Brna, kde jsem se já narodil. V hantecu jsem ale vyrůstal. Chodilo se na pajtl neboli krást ovoce na pozemky Mendelovy univerzity, kde ležely ladem jahody. Sraz jsme si dávali na roli pod rakama, tedy na hlavním nádraží pod hodinami. V televizi byla stoprvní repríza Prvního máje nebo Muž na radnici. Na to se dívat nedalo, tak se spíš chodilo do hospůdek a tvořil se hantec. Machři kolem Franty Kocourka si s jazykem krásně hráli.

A jak je to dnes?
Je paradoxní, že v Praze mají o hantec zájem větší než tady v Brně. Je to pro ně něco exotického. Je to škoda. Je to naše dědictví. Ale snažíme se. Máme fanklub hantecu, jednou měsíčně se nás schází na padesát. Režiséři, řidič kamionu, kadeřník i ředitelka školy. Já třeba navíc učím na střední škole počítače, takže na mládež se snažím působit. Hoďte čučku do komplu, říkám jim. (smích)

A dokáže hantec modernímu světu vůbec stačit?
Snažili se mě takhle napálit z jednoho rádia. Jak bys řekl: Pokazila se mi tiskárna, musím vám tu zprávu poslat e-mailem ve formátu pdf. Kósla se mi šrajbna, tak vám ten cunt musím vodlifrovat mejlovou válkou v pdf fligně, přeložil jsem to.