Pokládání prvních optických kabelů v Brně v polovině devadesátých let

Pokládání prvních optických kabelů v Brně v polovině devadesátých let | foto: Jiří Zlatuška

Brněnský internet slaví dvacáté narozeniny

  • 4
Více než čtyřicet procent brněnských domácností má dnes připojení k internetu. Před deseti lety to bylo pouhých šest a na počátku devadesátých let se mohl přístupem k osobnímu počítači pochlubit jen jeden ze čtyřiceti Brňanů. Právě v té době ale započal dlouhý zrod brněnského internetu.

Na podzim roku 1989 se první počítačoví nadšenci spojili pomocí sítě FidoNet. Jednalo se o pár lidí, kteří měli počítačový modem a dnes už legendární typ počítače Atari. Síť fungovala na principu vzájemného volání dvou počítačů po telefonních linkách.

S počítačem komunikovali studenti z Brna na dálku

Opravdová revoluce v informačních technologiích nastala v jihomoravské metropoli ale až v lednu 1991. Společnost IBM darovala tenkrát českým vysokým školám superpočítač IBM 3090.

Ten byl sice umístěn v Praze, studenti brněnského Ústavu výpočetní techniky ale mohli s počítačem pracovat pomocí terminálů. "Bylo to, jako kdybyste měli jen monitor a klávesnici, a samotný počítač se nacházel sto kilometrů daleko," usmívá se při té vzpomínce tehdejší student Roman Pavlík.

Díky pražskému počítači získali Brňané přístup k sítím EARN a Bitnet a s nimi i k elektronické poště. To se ale týkalo jen několika málo šťastlivců. Terminály mohli využívat pouze studenti a vyučující, kteří je nutně potřebovali k vědecké činnosti.

Internet v Brně

1989: pokusy o propojení dvou počítačů pomocí telefonní linky

1991: napojení na pražský "superpočítač" IBM 3090

1993: VUT a Fakulta informatiky spojeny optickým kabelem

1994: první firma nabízí internetová připojení

"Emailovou adresu měla tady v Brně tak stovka lidí. Komunita byla tak malá, že jsem si osobně dopisoval se slavným tvůrcem World Wide Webu Timem Bernersem Lee," popisuje Pavlíček výhody internetového pravěku, o kterých si dnešní studenti informatiky mohou nechat jen zdát.

Dvacet let na síti, stále je ale co dohánět

O rok později se pražští vědci slavnostně připojili k internetu. Tento den je také považován za oficiální spuštění světové sítě v Česku.

Vítězné tažení internetu nebylo ale v Brně ani ve světě zdaleka u konce. Naopak zápas o jeho prosazení teprve začínal.

"Byl jsem tenkrát v radě, která měla přerozdělit dvacet miliónů na informační technologie. Záměrně jsme zatajili výhodnou nabídku na vybudování sítě, abychom prosadili nákladnější internet," vzpomíná děkan brněnské fakulty informatiky Jiří Zlatuška.

Podle něj neměl tenkrát internet proti levné německé síti X25 šanci na schválení.

Ta zanikla už o rok později. Internet zůstal, i když potíže s jeho rozvojem zůstaly. Například slibované pokrytí centra Brna bezdrátovým signálem Wifi, je stále v nedohlednu.