Náměstek brněnského primátora Ladislav Macek udělal za svého náměstkování z malé chaty u Brněnské přehrady vilu s altánem. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Náměstek načerno stavěl vilu u přehrady, za pozemek rodina nabízí les

  • 47
Ladislav Macek z ČSSD je náměstek brněnského primátora pro územní plánování. Přesto jeho rodina u přehrady před lety postavila načerno stavbu. Úřadu slíbila opravu původní chatičky. Ve skutečnosti na místě zbudovala - zákonu navzdory - sídlo s bazénem, sportovním hřištěm a altánem.

Nyní se vysoce postavený politik dostává do střetu zájmů znovu. Chce totiž získat pozemek pod rodinnou chatou. Ten patří městu, které ho podle předpisů nemůže prodat.

Řešení? Mackova rodina plochu prostě s magistrátem vymění za jinou. A i přes ostré protesty Kníniček, do jejichž katastru půda spadá, na směnu kývají všechny potřebné magistrátní odbory.

"Jsem občan jako každý jiný člověk. Jestliže si moje dcera požádala o směnu, je na magistrátu, aby nezávisle rozhodl. Já do toho nezasahuji. Ani nevím, v jakém je to stadiu. Takových žádostí se řeší desítky," dušuje se Macek.

Za pozemek u pláže nabízí les

Příbuzní náměstka primátora nabízejí za půdu těsně u pláže Brněnské přehrady pozemek v lese.

"Považujeme za krajně nehospodárné, aby Brno směnilo pozemek, který je podle územního plánu určený k zastavění například hotelovým komplexem, za částečně zalesněnou plochu, na které není možné stavět vůbec nic," odmítá to starosta Kníniček Martin Žák (TOP 09).

Mackův odbor územního plánování a rozvoje, majetkový odbor či odbor lesního hospodářství magistrátu přesto proti operaci nic nemají. Na názor Kníniček se podle Žáka nikdo neptal, ač je to jinak obvyklé.

Podle informací MF DNES přitom návrh už před koncem roku mířil do Rady města Brna, která ho musí schválit. Na poslední chvíli se však zjistilo, že s částí pozemku by magistrát směnil i veřejnou přístupovou cestu, a návrh byl stažen.

Podle původní důvodové zprávy pro radní má přitom pozemek, na kterém mohou stát maximálně stromy, i půda u pláže určená pro hotel takřka na vlas stejnou hodnotu.

"Cena pozemku a na něm rostoucího porostu činí 665 360 korun. Cena pozemku, který je ve vlastnictví statutárního města Brna činí 674 190 korun," odhadl podle dokumentu znalec Jiří Holuša.

Střet zájmů to není, ale hlasování se vzdám, říká Macek

A směna poputuje do rady, ve které sedí i sám Ladislav Macek, v upravené podobě brzy znovu. "Materiál bude pravděpodobně předložen k projednání do orgánů města v květnu 2014," potvrdila mluvčí magistrátu Soňa Haluzová.

"Zákonu o střetu zájmů to neodporuje. V této věci mi nemůže vzniknout žádný majetkový prospěch. Přesto se hlasování vzdám," konstatoval Macek.

Příběh politikovy chaty začal už v roce 2008. Mackova rodina ohlásila stavební úpravy sešlé chatky. Ve skutečnosti ale na jejím místě vznikl úplně nový, a větší dům (více o nepovolené stavbě čtěte také zde).

Když se to bystrckému stavebnímu úřadu nelíbilo, stavebníci z Mackovy rodiny se odvolali k odboru územního a stavebního řízení na magistrátu, který vše odklepl. Tehdy spadal právě pod Macka.

Jako černou stavbu pak bystrcký stavební úřad označil i bazén, hřiště a altán, které vyrostly v okolí sídla. A opět trval na tom, že stavby, které odporovaly územnímu plánu, schválit nelze.

Nakonec byl případ převeden na stavební úřad v Kníničkách, který mezitím nově vznikl. A ten po měsících nezvyklé liknavosti stavbu povolil. Mackův odbor územního plánování totiž mezitím stihl územní plán změnit.

"Změnou bylo dosaženo toho, že stavební úřad neměl jinou možnost než stavbu dodatečně povolit, protože již neexistoval žádný právní důvod to neudělat," uvedl šéf stavebního úřadu v Kníničkách Lukáš Bezděk.