Nové hodiny a atrakce ve tvaru nábojnice na náměstí Svobody v Brně. V 11 hodin z nich vždy vypadne kulička. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Brněnský orloj je terčem posměchu, lidé kvůli němu urážejí politiky

  • 478
Nový "orloj" měl být pýchou moderní architektury, která měsíc před volbami zapůsobí na Brňany. Místo toho se stal pro mnohé terčem posměchu a "obří vibrátor" je jedna z nejslušnějších přezdívek, kterou hodiny na náměstí Svobody dostaly. Odborníkům se však černý monument líbí.

Moderní "časomíra" má podle autorů tvar nábojnice. Nevzbuzuje ovšem nadšení ani u všech představitelů koalice. "K tomu hodinovému stroji mám velmi rezervovaný postoj. Jako ostatně k celému náměstí Svobody. Jeho tvář mě naplňuje smutkem," prohlásil první náměstek primátora Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).

Skupina na sociální síti Facebook s hádankou v názvu Má to koule, stojí to. Je to v Brně, co je to? měla včera večer už přes šest tisíc členů. Její členové se předhánějí ve vymýšlení barvitých přezdívek, z nichž většina nejde publikovat.

Podobnou kritiku si od Brňanů po odhalení vysloužila také kašna na náměstí Svobody nazývaná "kádí na kapry" a dům Omega, který podle některých svou moderní architekturou na historické náměstí nezapadá.

Odborníkům se nové hodiny v Brně líbí

Ovšem osloveným odborníkům se hodiny většinou líbí. "Ta socha má naprosto skvělý design, pro Brno zcela výjimečný. Klidně by se hodila i do Paříže nebo New Yorku," pochválil dominantu bývalý šéf Design centra Karel Kobosil.

Nové hodiny a atrakce ve tvaru nábojnice na náměstí Svobody v Brně.

Radnice byla na rozporuplné emoce, které hodiny vzbudí, připravená. "Od začátku je to kontroverzní věc. I vila Tugendhat, která Brno proslavila po světě, má odpůrce," podotkl náměstek primátora pro rozvoj Martin Ander (SZ).

Že by hodiny mohly radnici v očích veřejnosti poškodit, si však Ander nemyslí. "Lidé si vždycky najdou něco, z čeho si budou dělat legraci. Podle mě je živá diskuse okolo hodin důkaz toho, že lidé o svém městě přemýšlejí a zajímají se o něj," uzavřel Ander.

Lektor Vysoké školy ekonomické v Praze Jiří Mikeš si myslí, že radniční koalice měla spuštění hodin načasovat lépe než měsíc před volbami.

"Je to risk, lidé potřebují čas, aby nové hodiny vstřebali. Navíc, pokud opravdu stojí uprostřed náměstí, je to trochu malér," upozornil Mikeš.

"Jsou jako Tančící dům. Lidé si zvyknou"

Nové hodiny přirovnává k pražskému Tančícímu domu. "Ze začátku proti němu byly připomínky, ale dnes jsem na něj hrdý a jezdí se na něj dívat turisté z celého světa," řekl Mikeš.

Podle něho si lidé i přes počáteční odpor na hodiny zvyknou. Přestože se vymyká ustáleným představám. "Ať si vedení města za rok udělá referendum, jestli lidem socha vadí," navrhl Mikeš.

Názor lidí se může časem proměnit, nebo nemusí. "Ale nepamatuji si, že by se nějaká sebevíc kontroverzní stavba někdy zbourala," dodal Mikeš.

Svůj hlavní účel "orloj" plní, rozhodně je vyhledávanou atrakcí. Poslední tři dny vypadnutí kuličky odbíjející jedenáctou hodinu sledovaly stovky lidí.

S funkcí ukazatele času už je větší problém. "Proč, když jsou to hodiny, se na nich nedá poznat, kolik je hodin?" ptá se diskutující na Brno.iDNES.cz s přezdívkou lajika. Rozpoznání času na ciferníku je totiž pro kolemjdoucí obtížné.

Líbí se vám brněnský "orloj" - nový hodinový stroj na náměstí Svobody?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 23:00 úterý 1. února 2011. Anketa je uzavřena.

Ne
Ne 1702
Ano
Ano 1618