Brněnské běhy

Brněnské běhy | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Brněnský půlmaraton přilákal běžce z Keni i Etiopie

• 0
Náměstí Svobody v Brně odpoledne patřilo běžcům. Od 13:00 zde začaly Brněnské běhy, kterých se zúčastní všechny věkové kategorie závodníků od dětí po ty nejstarší. Hlavní závod půlmaraton začal ve dvě odpoledne.

Na trať dlouhou 21 kilometrů se dopředu přihlásilo okolo 200 běžců. "Půlmaraton je silně obsazený. Do Brna dorazila šestice běžců z Keni a Etiopie, která zřejmě obsadí první místa," uvedl ředitel závodu Ctibor Nezdařil.

Pro zájemce, kteří by půlmaraton nezvládli, připravili pořadatelé doprovodné běhy. Patřil k nim "Štatl běh pro všecky", trať dlouhá čtyři kilometry.

Ve 13:30 odstartoval i závod pro rodiče s dětmi, takzvaný "Kindoš tiple s mamó nebo tató kolem Svoboďáku", dlouhý 300 metrů.

Závodníci půlmaratonu museli zdolat dvakrát desetikilometrové kolečko z náměstí Svobody, ulicí Masarykovou na Nové Sady, Hlinky, kolem řeky Svratky a zpět.

Pro žáky byl určený odpolední běh nazvaný "Hledáme Brněnského draka". Ten byl zároveň i mistrovstvím Jihomoravského kraje žáků v městském běhu. "Čekáme účast okolo 450 běžců," odhadoval Nezdařil.

Kvůli běžeckým závodům byla částečně omezena doprava v centru města, hlavně na náměstí Svobody a v ulicích Nádražní, Nové sady, Poříčí, Křížkovského a Hlinky.

Od 11:00 přibližně do 18:00 tramvaje, které obvykle jezdí přes náměstí Svobody, mířily odkloněnou trasou přes Moravské a Malinovského náměstí.