Mladík skončil proti své vůli přikurtovaný k posteli na záchytce. Štrasburský soud za to kárá, krajský soud pocyhebí nenašel.

Mladík skončil proti své vůli přikurtovaný k posteli na záchytce. Štrasburský soud za to kárá, krajský soud pocyhebí nenašel. | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Brno proti Štrasburku: soud neuznal nárok mladíka na omluvu léčebny

  • 139
Jednání zdravotníků s Lukášem Burešem bylo ponižující a nelidské. Tak už před rokem rozhodl Evropský soud pro lidská práva. Mladý violoncellista se totiž nedobrovolně ocitl přikurtovaný v psychiatrické léčebně. Brněnský krajský soud však rozsudek Štrasburku nevzal v potaz. Spor umělce proti léčebně teď uzavřel s tím, že zdravotníci chybu neudělali a omlouvat se mu nemusí.

Duševně nemocný Brňan Lukáš Bureš si v roce 2007 omylem vzal příliš velkou dávku svých tlumicích léků. Když pod jejich vlivem vyšel nakoupit do večerky jen ve spodním prádle a svetru, přivolaní policisté ho považovali za opilého. Skončil na deset hodin přikurtovaný na záchytce v brněnských Černovicích k posteli.

"Deset hodin jsem byl přikurtován na lůžku. Když jsem se pak probral, měl jsem od popruhů rozedřená zápěstí tak, že jsem ještě tři měsíce vůbec neudržel tužku. Pro mě jako hudebníka, který potřebuje cit v prstech, to byl naprostý šok," popsal už dříve Bureš.

Loni za to Evropský soud pro lidská práva Českou republiku pokáral a Burešovi přiřkl odškodnění více než půl milionu korun, které stát violoncellistovi zaplatil.

Jihomoravský krajský soud však teď rozsudek štrasburského senátu nezohlednil. Ve čtyři roky se táhnoucím sporu, ve kterém Bureš žádal odškodnění a omluvu od samotné léčebny v Černovicích, minulý týden rozhodl přesně opačně. Zdravotníci podle soudkyně Dagmar Bastlové nijak nechybovali.

"Lukášovi Burešovi jde především o určité zadostiučinění. Stát mu zaplatil odškodné, ale na léčebnu celá věc nijak nedopadla, ani se nemusí omluvit," vysvětlila právnička Ligy lidských práv a Centra advokacie duševně postižených Zuzana Durajová.

K připoutání Bureše byl podle soudkyně důvod

Podle soudkyně Bastlové je jednání zdravotníků v pořádku. K odůvodnění rozsudku řekla, že jednání léčebny nezasáhlo do důstojnosti žalobce, protože byl pod vlivem léků a nemohl kontrolovat své jednání.

"Je to, jako by soudkyně řekla, že lidé, kteří jsou nemohoucí nebo mají těžké postižení, nemají žádnou důstojnost, proto se k nim můžou zdravotničtí pracovníci chovat svévolně," konstatovala Durajová.

Důvody rozhodnutí soudkyně Bastlová nekomentovala. "Žalobce se posledních třech jednání soudu nezúčastnil, ačkoliv by jeho aktivní přítomnost při výslechu svědků byla velmi vhodná. Podrobnosti o hodnocení provedených důkazů ve vazbě na skutkové a právní závěry budou samozřejmě uvedeny v písemném vyhotovení rozsudku," uvedla.

Rozhodnutí soudu není pravomocné, advokát Lukáše Bureše připravuje odvolání i stížnost na postup soudkyně. Jeho klient je rozhodnutý za omluvu bojovat dále.