Buddhisté Diamantové cesty otevřeli v Brně nové centrum

Buddhisté Diamantové cesty otevřeli v Brně nové centrum | foto: Archiv bdc

Brněnským buddhistům školka nestačila, meditují v novém centru

  • 0
V brněnské Divišově čtvrti otevřeli buddhisté Diamantové cesty nové centrum. To původní totiž rozrůstající se komunitě nestačilo. Nový příbytek si budovali dva roky a už se těší, že budou moci konečně v klidu meditovat. Navíc k nim za tři týdny dorazí učitel lama Ole Nydahl.

Ve velkém proskleném čtvercovém sále je do čela umístěna soška Buddhy, meditující lidé jsou oblečeni po evropsku a z oken místnosti je výhled na zahrádkářskou kolonii. Kdo by tu čekal svatyni v asijském stylu plnou zadumaných mnichů v hábitech, bude zaskočený.

Kousek od Královopolské strojírny a rušné Křižíkovy ulice se do svahu obsypaného zahrádkami zakusuje moderní ostře řezaná krychlová budova se žlutou fasádou a příchozí vítají samé mladé usměvavé tváře.

Buddhisté Diamantové cesty otevřeli v Brně nové centrum
Buddhisté Diamantové cesty otevřeli v Brně nové centrum

Dvoupatrové centrum vzniklo na místě bývalé mateřské školky, která rostoucí komunitě už nestačila. "V roce 1999 tu začínala skupinka deseti nadšenců. Dnes je nás sto šedesát. Do školky bychom se už prostě nevešli," rozhlíží se po novotou vonícím domě mluvčí sdružení Markéta Blažejovská.

Stavba trvala dva roky a spolykala čtyřiadvacet milionů. Půlku darovala a zbytek půjčila společnost Maitrea, která obdobné projekty podporuje.

Otevřeno je pro všechny, ať už jen občas dorazí na přednášky, nebo se chtějí stát každodenními návštěvníky. "Není to tak, že by byl výrazný předěl mezi členy centra a lidmi zvenčí. Kdo chce přijít, dorazí tak často, jak se mu hodí," řekla Blažejovská.

Buddhisté Diamantové cesty otevřeli v Brně nové centrum

Rozlehlou meditační místnost, která funguje jako středobod domu, buddhisté Diamantové cesty v Brně podle učitelky buddhismu Veroniky Černé nemají problém naplnit.

"Jak říkají sociologové, žijeme v postmateriální společnosti. Lidé stále méně hledají smysl života v hromadění peněz, domech nebo autech. Namísto toho začínají pátrat po štěstí sami v sobě, chtějí se rozvíjet a žít bohatý vnitřní život. A právě to jim buddhistické učení a meditace umožňují," říká.

Meditace bez omezení

Zájemci jsou přitom různorodí. "Přicházejí většinou studenti vysokých škol, výjimkou ale dnes nejsou ani rodiny s dětmi. Vždy jsou to však lidé, kteří mají rádi svobodu a nezávislost. Nejde o mnišský směr buddhismu, takže nemáme žádná omezení týkající se jídla, rodinného ani pracovního života," vysvětluje Černá.

Centrum se otevírá každý týden v pozdní odpoledne od pondělí do čtvrtka. "Každý den v osm máme velkou společnou meditaci. Také často děláme přednášky a vydáváme i knihy, protože kvalitních zdrojů informací o buddhismu je málo. Teď připravujeme velkou událost. Za tři týdny přijede náš učitel lama Ole Nydahl," nadšeně vykresluje Blažejovská.

Završí se tak osmiletá cesta k novému brněnskému příbytku pro buddhisty. "Stavění domů není naše profese, těšíme se, až budeme v klidu moct zase usednout zpátky na meditační polštářek," směje se Blažejovská.

,