Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Počet vepřů nesedí, obvinil kolega brněnské lékaře z falšování výzkumu

  • 19
Lékaře z Fakultní nemocnice Brno viní kolega, že zfalšovali výsledky výzkumu. Případem se už zabývají kriminalisté. Vedení nemocnice také raději vrátilo čtyři miliony z grantu, které na výzkum dalo ministerstvo zdravotnictví.

Tým lékařů z Dětské nemocnice v Brně dostal od ministerstva zdravotnictví přes čtyři miliony korun na prověření dvou způsobů plicní ventilace, tedy dýchání za pomoci přístrojů. Výzkum byl plánován na čtyřech desítkách vepřů a vyšla z něj zpráva, která se dočkala i publikace.

Jenže teď to spíš než na vědecký úspěch vypadá na průšvih.

Jeden ze členů týmu tvrdí, že výzkum nešel podle plánu, a skončil proto hned na začátku. Zpráva je podle něj zfalšovaná. Vedení nemocnice už vrátilo grant a případ řeší policie.

Trestní oznámení podal člen lékařského týmu Miroslav Šeda, který v Dětské nemocnici pracuje. „Výzkum jsme zastavili, když do hodiny od jeho začátku zemřelo šest prasat po sobě. Jenže v závěrečném výstupu je uvedeno, že jsme zkoušku provedli u všech čtyřiceti původně plánovaných zvířat,“ upozornil Šeda.

K závěrečné zprávě se dostal až nedávno, devět měsíců po jejím zveřejnění. „Je celá zfalšovaná,“ prohlásil.

I po zkoumání komise zůstaly nejasnosti

Šeda poukázal na to, že výsledky měly sloužit v medicíně. „Výzkum s vymyšlenými daty se dokonce objevil ve vědeckém časopise, vydaném v Chorvatsku. Teď se bude muset text stáhnout. Práce už byla dokonce zveřejněná ve vědecké knihovně, kde z ní mohli čerpat informace lékaři i studenti,“ zlobí se.

Další trestní oznámení podal ředitel Fakultní nemocnice Brno Roman Kraus. Sestavil komisi, která měla situaci prověřit. Zkoumali například, kde skončily miliony z grantu.

„Protože i po zkoumání komise zůstaly nesrovnalosti, podal jsem trestní oznámení. Peníze za výzkum jsme vrátili ministerstvu,“ uvedl Kraus. Případem už se policie zabývá. „Je to čerstvé. Prošetřujeme okolnosti,“ informovala mluvčí brněnské policie Andrea Straková.

Policistům postoupilo případ brněnské státní zastupitelství. „Oznámení s podezřením na falšování údajů v souvislosti s poskytnutím grantu nám přišlo na začátku března,“ sdělil mluvčí zastupitelství Jan Petrásek.

Ministerstvo zdravotnictví nechce situaci kolem výzkumu příliš komentovat.

„O případu jsme informováni přímo od ředitele nemocnice. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování nemůžeme poskytovat více podrobností. S dalším postupem vyčkáme na závěry policie a místně příslušného finančního úřadu,“ uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Případy falšování výzkumů nejsou ojedinělé

Výzkum prováděl tým sedmi lékařů. Grant měli v letech 2010 až 2013. Všichni byli tehdy zaměstnaní na Klinice dětské anesteziologie a resuscitace FN Brno. Vepřům způsobovali poškození plic a následně je dvěma metodami ventilovali. Poté měli zjišťovat různé hodnoty.

Když zvířata zemřela, měli odevzdat vzorky na rozbor. To všechno je ale podle Šedy ve zprávě zfalšované.

S tím zásadně nesouhlasí Jiří Žurek, který měl na starosti ekonomiku grantu. „Pan doktor Šeda podává zkreslené informace,“ brání se.

Redakce se ve středu pokoušela dovolat také hlavnímu řešiteli grantu Michalu Fedorovi. Telefon vzal opět Žurek a sdělil, že se lékaři shodli, že budou komunikovat pouze přes mluvčí nemocnice.

„Pan ředitel Kraus za nemocnici poskytl veškeré důležité informace,“ řekla mluvčí FN Brno Anna Mrázová.

Za Šedu se postavil další člen výzkumného týmu Michal Klimovič, který na začátku minulého roku opustil Dětskou nemocnici.

„Nevěděl jsem, jaká závěrečná zpráva z výzkumu vznikla. Nepsal jsem ji. Ztotožňuji se s prohlášením pana doktora Šedy,“ poznamenal Klimovič, který působí v boskovické nemocnici.

Podle bývalého místopředsedy vědecké rady grantové komise ministerstva zdravotnictví Jaroslava Štěrby nejsou případy falšování výsledků výzkumu ojedinělé.

„Stává se to. Vědci mají vidinu úspěchu a upraví výsledky. Potom se dostanou do odborných publikací a musí se stáhnout,“ uzavřel Štěrba, který je také proděkanem Lékařské fakulty Masarykovy univerzity a přednostou Kliniky dětské onkologie FN Brno.