Zavedení spermie do vajíčka - snímek ze speciálního mikroskopu atomových sil | foto: Fakultní nemocnice Brno

Brněnští lékaři poznají mezi spermiemi šampióna, který dokáží „oplodnit“

  • 0
Lékaři z Brna začali používat novou metodu při umělém oplodňování. Ze spermií vybírají tu nejlepší a následně jí oplodní vajíčko. Nový postup zvyšuje šanci na početí u neplodných párů až o dvacet procent.

Nejčastější příčinou neplodnosti mužů jsou příliš pomalé nebo poškozené spermie. Brněnští lékaři nyní začali používat průlomovou metodu: dokáží ze vzorku vybrat nejlepší spermii, a tím zvýšit šance neplodného páru při umělém oplodnění.

"I když má spermie dobrý tvar a není nijak poškozená, důležitá je její zralost a genetická informace v hlavičce," vysvětlil lékař z Centra asistované reprodukce Fakultní nemocnice Brno Igor Crha.

Právě zde začali v srpnu používat novou metodu. Při ní lékaři odebrané spermie vloží na speciální vrstvu, která je podobná prostředí v děloze. "Spermie, které se na tuto vrstvu naváží, jsou nejzralejší, a tudíž i nejvhodnější k umělému oplodnění," dodal Crha.

Spermie-šampióny pak lékaři odborně odeberou a připraví k umělému oplodnění.

Snímek sperime ze speciálního mikroskopu atomových sil

Novou metodu už v porodnici na Obilním trhu v Brně vyzkoušeli na desítkách pacientek. "Čísla zatím naznačují, že by se mohla úspěšnost umělého oplodnění zvýšit o deset až dvacet procent," uvedl Crha.

problémy s neplodností

Zdravý dospělý muž vytváří denně až sto milionů spermií, k oplodnění ženského vajíčka stačí jedna jediná.

Problémy s neplodností má celkově zhruba každá šestá dvojice v populaci. Stále více mužů má totiž spermie, které se buď nepohybují nebo jsou příliš pomalé, a tak se k vajíčku těžko dostávají.

Současná metoda brněnských lékařů navazuje na metodu zkoumání genetické informace v hlavičce spermie i jejího stavu. Metodu začali lékaři z "Obilňáku" využívat loni. I když je nový postup výběru nejlepší mužské pohlavní buňky náročný, shodují se lékaři na tom, že má smysl.

"Práce je to dvojnásob a je zdlouhavá. Ale pokud se ukazuje, že výsledky to přináší a embrya jsou kvalitnější, budeme ji rádi používat," uvedla embryoložka Jana Žáková.

O novou metodu je mezi pacienty velký zájem. Poruchy plodnosti postihují až každou šestou dvojici. V polovině případů je problém na straně ženy, v polovině u muže.

U spermií se dosud běžně zkoumala jejich pohyblivost a poškození hlavičky, které lze rozpoznat pod mikroskopem. "Vnější ukazatele však neříkají, jak velká je šance na oplodnění," vysvětlil Crha.

Asistovanou reprodukcí se v celé zemi zabývá třicet pracovišť. I tak do brněnské fakultní nemocnice přijíždějí páry z celé republiky a dokonce i ze zahraničí. Umělé oplodňování zde má dlouhou tradici. První dítě ze zkumavky přišlo v Brně na svět před osmadvaceti roky.