Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Brněnští polárníci bojují s počasím

  • 1
Členům páté expedice brněnských polárníků, kteří se na začátku ledna opět vydali zkoumat ledovce i rostliny na Mendelovu stanici na ostrově Jamese Rosse na antarktickém pobřeží, komplikuje práci nepřízeň počasí.

"Letošní letní sezóna je v porovnání s předcházejícími roky relativně chladná a bohatá na sněhové srážky," napsal ve svojí druhé zprávě z polární stanice klimatolog a vedoucí letošní expedice Kamil Láska.

Každý třetí den podle něj velmi silně sněží. "Po sněhových přeháňkách následuje vichřice s nárazy větru až 120 kilometrů v hodině," dodává klimatolog.

Během poslední takové vichřice před třemi dny vyrostly kolem základny vysoké sněhové závěje podobné těm, které polárníky přivítaly při příjezdu na ostrov na začátku ledna.

"I přes značnou nepřízeň počasí jsme ale uskutečnili několikadenní terénní pobyty," uvedl Láska.

Polárníci studují živé organismy i počasí

Vědci analyzovali data z dlouhodobých měření, které na antarktickém pobřeží celoročně provádějí speciální přístroje. Podařilo se jim tak například zjistit, kdy přesně místní mechy přestávají fotosyntetizovat s příchodem antarktické zimy, a naopak, ve kterém okamžiku obnovují svoji aktivitu na konci zimního období.

Brněnští vědci společně s kolegy z Univerzity Karlovy a z České geologické služby provádí také detailní měření na místních ledovcích Davies Dome a Whisky Glacier.

"Od roku 2009 jsou na obou ledovcích v provozu automatické meteorologické stanice. Celoročně se tak sleduje teplota a vlhkost vzduchu, rychlost a směr větru, výška sněhu, množství dopadajícího slunečního záření, teplota sněhu v několika hloubkách a jiné údaje," vysvětlil Láska.

Po návratu z Antarktidy budou tyto údaje využity pro vytvoření modelu, který bude popisovat procesy odehrávající se na povrchu ledovce.