Jednou z devíti městských firem, v jejímž představenstvu mají místa zastupitelé, je i Spalovna komunálních odpadů.

Jednou z devíti městských firem, v jejímž představenstvu mají místa zastupitelé, je i Spalovna komunálních odpadů. | foto: Filip Fojtík, MF DNES

O kolik si brněnští politici přilepšili v představenstvech? Neřeknou

  • 5
Dlouhé roky sedí brněnští politici v představenstvech městských firem. Někteří si díky tomu přivydělali stovky tisíc. Těsně před volbami ale v programech svorně tvrdí, že by firmy měli vést naopak odborníci.

Volební programy do komunálních voleb v Brně mají nový hit. Konec politiků ve vedení městských firem, dala by se shrnout myšlenka, se kterou vyrukovaly strany A co Brno?, TOP 09, hnutí ANO i členové současné koalice ODS a ČSSD.

„Vedení městských firem by mělo být manažerské a politici by měli zastávat funkce pouze v dozorčích radách,“ prohlašoval při nedávném představení volebního programu ČSSD dosavadní primátor Brna Roman Onderka.

„Do představenstev firem by neměli být lidé vybíráni podle politického klíče. Nesmí hrát roli, jestli je někdo zastupitel, či není,“ konstatoval lídr Onderkova koaličního partnera ODS v komunálních volbách František Vižďa.

Háček? Brněnské komunikace, Dopravní podnik či Teplárny. V předchozích čtyřech letech právě dvě koaliční strany představenstva městských firem svými lidmi zhusta zaplnily. Ale zasedli v nich i představitelé opozice. Někteří z politiků si díky tomu za volební období přivydělali až stovky tisíc korun.

Politici v městských firmách

Firem s majoritní účastí města je devět.

Zastupitelů v orgánech městských firem je 36 z 55.

Kdo je v nejvíce představenstvech:
4 firmy:
Ludvík Kadlec (ODS)
3 firmy: Petr Kratochvíl, Libor Šťástka, Stanislav Michalík, Jiří Zorník (všichni ODS), Vlastimil Žďárský a Jiří Novotný (oba ČSSD)
2 firmy: Marián Hnát, Pavel Sázavský, Jiří Sedláček, Karel Doležal, Jiří Oliva (všichni ČSSD), Robert Kerndl a Michal Chládek (oba ODS)

A pro to, že by místo nich měli firmy řídit manažeři, navzdory tvrzení svých lídrů ani v nejmenším nemají pochopení.

„Ať se lidé podívají, jestli firma funguje a vydělává, i když sedí v představenstvu politici. Pokud ano, co by mohl odborník víc přinést?“ říká Jiří Novotný, který šéfuje představenstvu odpadní firmy Sako a Pohřebních a hřbitovních služeb a zároveň je místopředseda představenstva Lesů města Brna. Za ČSSD jde do voleb jako desítka kandidátky.

„Je to jednoduché volební téma, ale velmi nedořešené. Řada rozhodnutí v městských firmách by měla zůstat politických. Manažeři budou chtít, aby cena tepla či jízdného byla co nejvyšší, protože jedině tak budou mít vysoké bonusy za hospodaření,“ argumentuje Stanislav Michalík, který za ODS kandiduje na pátém místě.

Sám sedí v představenstvu Tepláren, Vodáren a kanalizací a Pohřebních a hřbitovních služeb. Jakou za to dostává z veřejných peněz odměnu, ale MF DNES sdělit odmítl. „Je to moje osobní záležitost,“ dodal.

Deset a patnáct tisíc korun měsíce

Zjistit, kolik polici za své funkce berou, pokud to sami nesdělí, přitom není jednoduché. Údaj sice uvádějí v povinných majetkových přiznáních, ale zákon umožňuje částku zveřejnit jen u uvolněných politiků. Politici, kteří si přivydělají ročně do sta tisíc korun, však ze zákona částku vyplnit nemusejí.

Podle výročních zpráv městských firem se přitom odměna za členství v představenstvu městské firmy v Brně pohybuje mezi deseti a patnácti tisíci korunami měsíčně. Řada politiků však zvládá hned několik firem zároveň.

Rekordmanem je v tomto směru Ludvík Kadlec (ODS), který je členem představenstva Brněnských komunikací, šéfem představenstva Lesů města Brna a místopředsedou představenstev odpadní firmy Sako a Brněnských vodáren a kanalizací. Zároveň ještě zvládá post místostarosty Brna-Černovic či dozorčího rady městské Nemocnice Milosrdných bratří.

„Odměny členů představenstev jsou zdaněny, odvádí se z nich sociální a zdravotní pojištění, takže z těchto částek se nakonec stanou částky pouze dvoutřetinové. Z těchto daní a odvodů se například hradí porodné, podpora v nezaměstnanosti, oprava silnic, platy hasičů, policistů, vojáků, a další položky,“ uvedl Kadlec.

Není přitom bez zajímavosti, že ve výčtu členů představenstev se objevuje i jméno Marián Hnát (ČSSD) - v představenstvu Brněnských komunikací a Starezu. Stejný politik je přitom ve svých domovských Židenicích, kde dělá radního, obviněn z manipulace veřejných zakázek.

Politici však mnohdy zdůrazňují, že za sebou za obdržené peníze nechali dostatek práce, a vypočítávají úspěchy samotných firem.

Například Vlastimil Žďárský (ČSSD), předseda představenstva Brněnských vodovodů a kanalizací a Dopravního podniku města Brna, považuje za největší úspěchy svého působení v těchto firmách skoro dvoumiliardovou investici do oprav a budování kanalizace a pořízení sta nových autobusů na zemní plyn.

Teplárny Brno, kde je místopředsedou představenstva, přešly v uplynulých letech z páry jako nosného média na horkou vodu. Podle svých slov bere za svoje působení ve třech firmách a Radě města Brna celkem sedmdesát tisíc korun měsíčně.

,