Jiří Zlatuška

Jiří Zlatuška | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Brněnští radní zrušili soutěž o šéfa odboru kultury, protože se jim nelíbil vítěz

  • 1
Na odboru kultury brněnského magistrátu bude dál "bezvládí". Vedení města totiž zrušilo těsně před koncem výběrové řízení na jeho šéfa. Po odchodu Martina Reissnera, jejž ministr kultury Václav Jehlička od 1. dubna jmenoval hlavou Moravského zemského muzea v Brně, zůstane jeho bývalá židle stále neobsazená.

Podle výběrové komise skončil na prvním místě Marek Hladký, který pracuje jako vedoucí sekretariátu a oddělení vnějších vztahů v Národním divadle.

Jenže některým členům rady se vítěz nelíbil. Konkrétně všem kromě pěti radních za ČSSD. Zelení, lidovci a "zlatuškovci" je tak přehlasovali 6 ku 5.

"To, že komise navrhovala jako vítěze pana Hladkého, svědčí o tom, že výběrové řízení bylo postaveno špatně. Mám na něj reference od předchozího zaměstnavatele a slyšel jsem dost na to, abych se mohl takhle vyjadřovat," prohlásil radní Jiří Zlatuška. Právě na jeho popud včera vedení města řízení zrušilo.

Hladký před nástupem do Národního divadla pracoval jako vedoucí výroby brněnského studia České televize. U kolegů nebyl právě oblíbený. Veřejně o něm však mluvit nechtějí.

Martin Ander (vlevo) na zasedání brněnského zastupitelstva

Jenže podobně hlasování zdůvodnil náměstek Martin Ander (SZ). "Mám reference od jeho bývalých kolegů a lidí, kteří měli tu smůlu a museli s ním někdy pracovat. Podle mého názoru nemá kvalifikaci na to, aby zastával tak významnou pozici," uvedl Ander.

Také lidovecký náměstek pro kulturu Daniel Rychnovský se odvolával na Hladkého zaměstnání, ale to současné v Národním divadle.

Barbora Javorová, Roman Onderka a Daniel Rychnovský (uprostřed)

"Není optimální, aby v čele odboru kultury seděl člověk, který předtím pracoval v jedné z příspěvkových organizací města. Ty totiž přímo spadají pod kulturní odbor," vysvětlil Rychnovský.

Nástup do čela odboru kultury by podle něho mohl být střetem zájmů. Podle něho bude nejlepší vedoucí někdo nezávislý.

Podporu měl Hladký jen u sociálních demokratů v čele s primátorem Romanem Onderkou. "Žádný z argumentů, který padl proti panu Hladkému, mi nepřipadal takový, aby se kvůli tomu rušilo celé výběrové řízení. A žádný takový argument nepadl ani při jednání výběrové komise, kde byl přítomný například i náměstek Rychnovský. Proto jsem hlasoval proti zrušení," uvedl Onderka. Jeho argumenty ovšem ostatní nepřesvědčily.

Primátor Brna Roman Onderka

Marek Hladký důvody radních ještě neznal. "Ale budu se o ně zajímat. Na zrušení takového řízení přece musí mít pádné důvody. Mám čisté svědomí, a kdybych si byl vědom nějakých negativních referencí, nikdy bych do soutěže nešel. Navíc se mě mohl v průběhu řízení kdokoliv na cokoliv zeptat," reagoval Hladký.

Nařčením o špatných referencích se hodlá bránit. "Všemi dostupnými prostředky. A kromě toho nevidím jediný důvod, proč bych do výběrového řízení neměl jít znovu. Právě jsem jedno takové vyhrál," podotkl Hladký.