Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - Soudce, soud, kladívko | foto: Profimedia.cz

Brněnští soudci vyzkoušeli novinku, zapisovatelky v budoucnosti nahradí stroj

  • 0
Novinku, která se zatím nikde v zemi nepoužívá, si ve středu mohli vyzkoušet soudci Nejvyššího soudu v Brně. Soukromá firma jim tam předvedla úplně nový program na přepis mluveného slova. Ten by soudcům mohl usnadnit práci a hlavně zrychlit třeba vypracování písemných rozhodnutí.

Jejich text by totiž nadiktovali do mikrofonu a speciální software by jej přepsal jako psaný text. Program by tak nahradil i dosavadní práci zapisovatelek.

"Sedl jsem si k notebooku, namluvil jsem do mikrofonu pár vět, aby mě zařízení identifikovalo, a poté jsem přečetl část rozhodnutí, které jsem měl k dispozici. S kolegy jsme pak sledovali výsledný text a chyby v něm," popsal soudce Vladimír Veselý.

"Myslím, že podobné zařízení je významný pomocník a určitě práci soudu zjednoduší a zrychlí, výhoda je i v tom, že penzum myšlenek lze rychle a jednoduše přenést na papír, byť ve formě poznámek. Tento nový produkt má podle mého názoru dobrý základ, pro práci v justici je ale spíše v přípravné fázi," ohodnotil Veselý novinku od firmy Wolters Kluwer.

Soudci už testují jiné zařízení

Srovnávat má s čím, soudci Nejvyššího soudu podobně jako jejich kolegové z jiných soudů totiž už nějakou dobu testují jiné zařízení s podobnou funkcí, zadarmo mohou pracovat s programem Newton, který jim také slouží pro přepis mluveného slova.

"I já ho v případě potřeby používám ke své práci, své rozhodnutí nebo nějakou pasáž prostě nadiktuji, musím ale s textem dál pracovat, protože určité chyby se tam objevují," popisuje soudce Veselý.

Záznamová zařízení přenášející nahrávku přes internet na server, který ji vrací zpět jako text, mají problém s některými právními termíny, ale třeba i se správným zaznamenáním dat a číslic.

"I proto je stále potřebná i zapisovatelka, aby vše zkontrolovala a opravila chyby," vysvětluje mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig.
O tom, jaké zařízení budou soudy používat, navíc rozhodne ministerstvo spravedlnosti. Kdy, to ale není jasné.

Zapisovatelky se propouštění zatím bát nemusí

Stávající program je v testovací fázi do konce června. Soudy se pak budou vyjadřovat k jeho fungování ale i k dalším programům. Třeba k právě včera představené novince.

Nejvyšší soud nyní zvažuje, zda si zažádá o její demo verzi a také ji vyzkouší. Konec soudních zapisovatelek to ale hned tak nepřinese.

"Zavedení zařízení na přepis mluveného slova by určitě mělo být zrychlením práce soudu a jako takovému mu určitě patří budoucnost. Vše je ovšem úměrné kvalitě záznamu, tomu, zda text nevyžaduje následnou kontrolu. I proto podobný program bereme jako perspektivu, zatím ale dost vzdálenou," vysvětlila předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová.

"Určitě zařízení práci zapisovatelek nenahraní v řádu týdnů či měsíců, hromadného propuštění se zatím bát nemusejí, rozhodně je v této chvíli nevidím nijak reálně," ujistila Brožová.