Brněnští studenti navrhli speciální mapy, hasiči díky nim dorazí dřív

  • 7
Na počátku bylo, že dva studenti VUT v Brně chtěli před třemi roky pomoci záchranářům s monitoringem cholery po zemětřesení na Haiti. Dnes jejich mapový a satelitní systém používají jihomoravští hasiči i firmy v zahraničí. Díky Gině, jak se technologie jmenuje, se dostanou na místo zásahu rychleji a lépe se tam zorientují.

Ginu navrhli Zbyněk Poulíček a Boris Procházka ještě za studií na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického. Už jako absolventi systém rozvíjejí v kanceláři Jihomoravského inovačního centra.

"Tři měsíce po zemětřesení jsme na Haiti odeslali první verzi našeho systému, který tam pomohl především s mapováním cholery," podotkl Procházka.

Nasadit Ginu do výjezdových vozidel ho s Poulíčkem napadlo po loňském požáru v Bzenci, se kterým hasiči bojovali týden.

Gina poskytuje hasičům podrobnou mapu kraje, na které vidí polohu všech svých vozů vybavených mobilním terminálem. Mohou tedy zjistit přesné místo, čas a důvod zásahu.

"Při zásahu v Bzenci jsme měli k dispozici jen papírovou mapu od lesníků. Poslední dny jsme si pozvali vývojáře firmy a zjistili jsme, že zásah se systémem mohl být mnohem efektivnější a jednodušší," poznamenal vedoucí krajského operačního a informačního střediska Hasičského sboru Jihomoravského kraje David Jirouš.

Kromě údajů o dalších hasičských vozidlech mohou využít i informace o zdrojích vody na postiženém místě, data z katastru nemovitostí nebo záznamy o možném výskytu nebezpečných látek. Kromě terminálů ve vozidlech mají k dispozici také tři tablety, pomocí nichž si zobrazí přímo v terénu podrobnosti o zásahu.

Dojezdový čas se zkrátil

Technologii zatím využívá třicet dva hasičských vozů na jižní Moravě. Šestiměsíční testování ukázalo, že dojezdový čas se zkrátil u třiceti procent událostí.

"Systém jsme poprvé ostře testovali letos v květnu při simulovaném požáru v Březině u Vyškova. Výsledky byly výborné," pochvaluje si Jirouš.

Podle něj najde Gina uplatnění nejen u hasičů, ale i u policistů a záchranářů. "Plánujeme i nákup dalších deseti tabletů, v budoucnu bychom rádi technologii zavedli do všech hasičských vozů, " dodal Jirouš.

Poulíček s Procházkou uplatnili svůj vynález i při letošních povodních ve Středočeském kraji. Využívají ho ale i firmy v zahraničí, například v Japonsku, Pákistánu nebo Afghánistánu.