Studentka Tereza Skládanková z brněnské Masarykovy univerzity vede tým...

Studentka Tereza Skládanková z brněnské Masarykovy univerzity vede tým spolužáků, který ověřuje výroky politiků v Otázkách Václava Moravce. Ty lživé pak zveřejňuje na serveru Demagog.cz. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brněnští studenti ověřují výroky politiků, ty lživé zveřejňují na webu

  • 107
Studentka Tereza Skládanková má zvláštní koníček. Každou neděli sleduje Otázky Václava Moravce, místo rozčilování a nadávání na politiky ale pozorně poslouchá každý výrok. Spolu se svými spolužáky pak určí, který argument byl pravdivý a který si řečník vymyslel. Nepravdivá tvrzení pak označí na webu.

Internetové stránky Demagog.cz byly spuštěny teprve v úterý, ale už upoutaly velký zájem. Dvaadvacetiletá studentka a koordinátorka dvanáctičlenného týmu má za sebou týden plný rozhovorů s novináři a vystoupení v televizi i rádiu.

"Vůbec jsme nečekali, že zájem bude tak velký, mile nás to překvapilo," usmívá se Skládanková v atriu brněnské fakulty sociálních studií, kde čtvrtým rokem navštěvuje přednášky oboru Evropská studia.

Demagog.cz

Webový projekt zkoumá pravdivost výroků českých politiků v diskusích.

Tvrzení ověřuje tým složený ze studentů brněnské Masarykovy univerzity.

Cílem je zlepšit politickou kulturu v Česku a přispět k věcnosti politických debat. 

Studenti analyzují výroky z pořadu Otázky Václava Moravce, vyhodnocené díly zveřejní vždy v úterý.

Studenti doufají, že projekt pomůže zlepšit politickou kulturu v Česku a naučí politiky věcně a správně argumentovat. Na webu už stihli ověřit výroky hostů únorových Otázek Václava Moravce. "Pod zveřejněnými články už se objevila spousta kladných i kritických reakcí. Většinou nám ale lidé vyjadřují podporu," popisuje Skládanková.

Vyhledá výroky politiků, analytici je pak ověří

S nápadem ověřovat tvrzení politiků a třídit jejich výroky na pravdivé, nepravdivé a neověřitelné přišli už před dvěma lety jiní studenti Masarykovy univerzity, původem ze Slovenska. Výsledky testování slovenských politiků běžně citují i tamní média.

"Redakční systém i podobu webu jsme kompletně převzali ze slovenské verze," doplňuje Skládanková. Dodává však, že se v budoucnu může každý z projektů vydat jiným směrem.

"V pondělí ráno mi z Newton Media dodají přepis diskuse a já vyhledám faktická tvrzení. Naši analytici pak začnou jednotlivé výroky ověřovat," vysvětluje studentka.

Jako poslední odsouhlasí hotové texty Matej Hruška ze slovenské verze projektu. Právě on totiž systém zveřejňování navrhl. V úterý se ohodnocené výroky objeví na webu Demagog.cz.

Chtěla by pracovat jako expert na Evropskou unii

Tereza Skládanková celý projekt koordinuje a práce jí zabere asi osm až deset hodin týdně. Není to však její jediná dobrovolná aktivita. Vede i Studentskou sekci Mezinárodního politologického ústavu na brněnské fakultě sociálních studií. Přitom si ještě stíhá přivydělávat doučováním angličtiny.

"Rodiče jsou rádi, že se něčemu věnuju. Nezapomenou mě ale vždy upozornit, že bych neměla zanedbávat studium," směje se studentka.

V tom, co by chtěla po škole dělat, už má Skládanková jasno. "Nejraději bych pracovala v nějaké firmě jako expert na Evropskou unii. České podniky ale bohužel zatím moc nestojí o informace z Unie," objasňuje Skládanková.

Pokud by v Česku zaměstnání nesehnala, zkusila by práci v evropských institucích. Jedno je ale jisté, v životopisu se bude moci pochlubit nejen absolvovaným studiem, ale také zajímavou mimoškolní aktivitou.