Územní plán předurčuje budoucí podobu města.

Územní plán předurčuje budoucí podobu města. | foto: Jan Dvořák, iDNES.cz

Brno aktualizuje územní plán, hypermarkety můžou vyrůst i v parcích

  • 20
Brno dokončuje aktualizaci svého územního plánu. Strategický dokument, který předurčuje budoucí podobu města, mohou lidé připomínkovat už jenom do pondělí 22. července, pokud se v něm tedy vůbec vyznají. Je to téměř nemožné.

Kde budou stát vysoké budovy? Kde byty? Nejen na to dává odpověď územní plán. Už jen s jeho nalezením je však problém. Pokud na zmínku o připravovaném dokumentu někdo nenarazí na úřední desce nebo pravidelně nekontroluje záložku Územní plán na stránkách města, informaci snadno přehlédne.

Aktualizace územního plánu Brna

  • strategický dokument bude předurčovat podobu Brna do doby, než se podaří připravit a schválit zcela nový plán
  • ten brzdí spory na krajské úrovni například ohledně polohy klíčových silničních tahů
  • aktualizace je dostupná na webu www.brno.cz pod záložkou Územní plán, připomínky mohou lidé posílat do 22. července

Co se může změnit

  • problém s přemírou aut v centru chce město řešit budováním parkovací míst ve vnitroblocích na úkor zeleně a hřišť
  • velké obchody mají být přípustné skoro ve všech typech ploch včetně zeleně a lesů
  • znovu se otevře možnost řady kontroverzních developerských projektů, například na Lesné, v Jundrově či za kontroverzním Bauhausem v Ivanovicích

Stejně jako obyvatelé Lesné se pak například může divit, že město chce za jeho domem umožnit stavbu výškové budovy, kterou už jednou všechny příslušné instituce zamítly.

Právě na Lesné proto kvůli aktualizaci územního plánu nyní bijí na poplach. "Je tomu přesně čtyři roky, co byli mnozí z vás na dnes již takřka legendárním srocení obyvatel v Okružní ulici, kde byla odmítnuta výstavba u Obzoru. A věřte nebo ne, je tu prakticky stejná hrozba jako tehdy.

Odbor územního plánu a rozvoje zařadil do nynějšího projednávání také stejnou změnu, kterou v roce 2009 odmítli občané, odborná veřejnost i městská část Brno-sever," upozorňují občany Lesné členové tamních občanských sdružení.

Kvůli této plánované změně proto chtějí podávat k dokumentu připomínky, aby svůj vyhraný boj nakonec po několika letech neprohráli. "Budeme samozřejmě podávat připomínky. A to jako občanská sdružení i jako jednotlivci," povzdechl si Martin Maleček z nově vzniklé Rady občanských iniciativ katastrálního území Lesná.

Parkoviště místo pískoviště

Sdružení Nesehnutí zase upozorňuje na to, že kvůli novému územnímu plánu bude nejistá budoucnost parků a zeleně ve městě. "Radnice navrhla, aby v zeleni a lesích mohly růst nejen stromy, ale také hypermarkety. Ve vnitroblocích zase mají podle představ úřadu mizet pískoviště a nahrazovat je parkoviště. Vyrůstat mají nové hypermarkety nebo garáže pod parky v centru města," kritizuje Hana Chalupská z Nesehnutí.

Dopracovat se ve zveřejněném dokumentu k takto důkladným a konkrétním informacím však není snadné.

Například textová část aktualizace územního plánu obsahuje 350 stran, které odkazují také na předchozí dokumenty k územnímu plánu. Ty si ovšem čtenář musí dohledat zase jinde.

"Jednotlivé výkresy lze pak stáhnout v takové formě, že je jeden výkres rozsekán do několika desítek souborů. Celkově můžeme nad filozofií aktualizace přemýšlet s několika sty otevřenými soubory ve formátu PDF naráz. Také je možné podívat se na hlavní výkres přímo na webu, kde je město názorně rozčtvrceno na 65 mapových listů. Mezi nimi si můžete laškovně překlikávat a zkoušet si vzpomenout, co bylo na listu předchozím," komentuje nový dokument aktivista Matěj Hollan na satirickém webu Žít Brno.

Město neumí vysvětlovat

S podobou dokumentu a formou jejího zveřejnění nesouhlasí například ani brněnští zelení. "Pro běžnou veřejnost je vše naprosto nesrozumitelné. Chybí jakýkoliv návod, jak se v dokumentu vyznat a jak mu rozumět. Právě zde se ukazuje, že Brnu chybí hlavní architekt, odborná autorita, která je schopna územní plán vysvětlovat veřejnosti," zhodnotil opoziční zastupitel a bývalý náměstek primátora právě pro územní plánování Martin Ander (SZ).

Podle města je však vše v pořádku a toto první kolo připomínek je určené především pro státní správu.

"Veřejnost se nyní může vyjádřit druhotně. Až budeme mít připomínky od státní správy, pravděpodobně dozná aktualizace územního plánu dílčích změn a v září bude pravý čas pro projednávání s veřejností," uklidňuje Brňany mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Problémem podle něj není ani podoba zveřejněných dokumentů, která je podle kritiků nepřehledná a nahrává kontroverzním záměrům developerů. "Dokumenty možná nejsou srozumitelné pro někoho, kdo v dané lokalitě nebydlí a nezná to tam. Tam, kde to lidé znají, se určitě orientují," tvrdí Žára.