Pojďte dál. Pracovnice muzea Romana Jalůlvková před branami nového muzea na počest Johanna Gregora Mendela. | foto: ČTK

Brněnské muzeum, které poctí Mendela, se otevírá na jediný den

  • 5
Veřejnosti se v úterý na jeden otevírá návštěvnické centrum pro popularizaci genetiky a odkazu Gregora Johanna Mendela. Expozice za 44 milionů korun nazvaná Mendelianum je pro návštěvníky přístupná do 18 hodin. Poté bude atrakce otevřena až v létě po dokončení.

V areálu Biskupského dvora pod Petrovem se připravuje stálé návštěvnické centrum nazvané Mendelianum - atraktivní svět genetiky. Zájemce zve na den otevřených dveří od 10 do 18 hodin.

"Stavební část projektu je hotová, nyní začneme chystat expozici. Právě tu bychom chtěli veřejnosti představit," řekla Eva Pánková, mluvčí Moravského zemského muzea, pod které Mendelianum patří.

Lidé tak mohou vidět vizualizace budoucí výstavy a už nyní také některé exponáty. Například vlastnoruční zápis Mendela z roku 1873 z jednání Hospodářské společnosti, které byl Mendel od svých 33 let členem a jež v budově Biskupského dvora zasedala.

Vizualizace brněnského Mendeliana. Do půl roku by takto expozice měla vypadat.
Vizualizace brněnského Mendeliana. Do půl roku by takto expozice měla vypadat.

"Tato společnost také založila Moravské zemské muzeum, které je tedy jediným odborným pracovištěm, kde pracoval i zakladatel genetiky," podotkl odborný garant expozice Jiří Sekerák.

Na místě se bude promítat také film Johann Gregor Mendel – Neustálá výzva. Pro děti je nachystaná Cesta Mendelovým Brnem po významných budovách spojených se zakladatelem genetiky.

Mimořádně otevřená je také kaple v Biskupském dvoře se vzácnými freskami. Prohlídky mohou zájemci absolvovat sami nebo s průvodcem v 10, 13, 15 a 17 hodin.

Po úterku se brány Mendeliana zase zavřou a lidé z muzea budou chystat finální podobu expozice. Zkušební provoz je naplánovaný zhruba od července, oficiální otevření na leden 2015.

Jako v jádře buňky

Už vstupní prostor centra má v návštěvníkovi vzbudit dojem, že se ocitl uvnitř jádra buňky. Budou zde dva pětimetrové modely šroubovice DNA, které dosáhnou až ke stropu. "Představují model replikace DNA a genové exprese, tedy toho, jak se genetická informace převádí do struktur, které vytváří tělo," vysvětlil Sekerák.

Kolem šroubovic návštěvníci projedou skleněným výtahem do horní části výstavy. Další modely, tentokrát animované, se budou promítat na obrazovkách naproti výtahu. V horní místnosti se lidé seznámí se základními pojmy genetiky.

V zasedacím sále je pak čeká trocha historie. Sál bude vypadat jako v době, kdy v něm Hospodářská společnost jednala. "Chceme v něm umístit i Mendelovu figurínu a představit lidem také jeho tehdejší kolegy," dodal Sekerák.

Samozřejmostí je i seznámení návštěvníků s Mendelovými známými pokusy s hrachem a dalšími rostlinami, při kterých objevil základní zákony dědičnosti.

Jako v laboratoři kriminálky

Součástí expozice bude také vědecká laboratoř. Lidé budou mít možnost si pod vedením odborníků vyzkoušet přístroje, se kterými výzkumníci pracují. "Návštěvníci uvidí prostředí, které znají z kriminálek," usmíval se Sekerák.

Poslední část expozice pak představí historii genetiky od prvních nositelů Nobely ceny Watsona a Cricka z 60. let minulého století po současnost. V prostorách centra se budou konat také semináře a workshopy a své výzkumy zde představí regionální vědecká pracoviště.

Na Mendelianum čerpá muzeum dotace ze strukturálních fondů EU, které pokryjí 85 procent nákladů. Zbytek hradí ministerstvo školství.

Gregor Johann Mendel je jednou z nejvýznamnějších osobností spojených s Brnem a dodnes do jihomoravské metropole přitahuje světové vědce.

"Mendelovo jméno otevírá dveře. V zahraničí je považován za osobnost na úrovni Darwina nebo Newtona," zdůraznil ředitel Mendelova muzea Masarykovy univerzity Ondřej Dostál.

Na konference či přednášky zaštítěné Mendelovým jménem do Brna často přijíždějí i laureáti Nobelovy ceny, letos v dubnu třeba Izraelec Aaron Ciechanover.