Vizualizace Centra excelence IT4I na Fakultě informačních technologií VUT Brno v areálu kampusu na Božetěchově ulici v Králově Poli. | foto: Fakulta informačních technologií VUT

Brno bude mít superpočítač patřící mezi sto nejvýkonnějších na světě

  • 39
V kampusu VUT na Božetěchově ulici v Brně už za pár dní začne vznikat nové výzkumné centrum výpočetní techniky. Centrum excelence IT4Innovations má být hotové v roce 2013 a nabídne i superpočítač, který patří mezi stovku nejvýkonnějších strojů na světě. Práci v komplexu najde 200 informatiků.

"Superpočítač se běžně používá pro jiné obory, než je informatika. Pro ty, které jsou výpočetně náročné," popsal řešitel projektu a proděkan fakulty informatiky VUT Tomáš Hruška. Jako příklady takových disciplín uvedl předpovídání počasí, modelování složitých chemických procesů, strojírenských součástek nebo například medicínských implantátů.

Centrum excelence IT4Innovations

  • Projekt VUT Brno a Vysoké školy báňské v Ostravě. Jeho celkový rozpočet činí 1,8 miliardy korun
  • Do Brna putuje 200 milionů korun (150 na stavbu a 50 na provoz do roku 2015). Peníze pochází z fondů Evropské unie
  • Brněnské centrum vznikne v kampusu VUT Božetěchova, stavět se začne v nejbližších dnech, hotovo má být v roce 2013
  • V Brně nabídne 200 nových pracovních míst pro výzkumníky.

V tom také tkví komerční potenciál nového centra, které by si na sebe mělo po roce 2015 samo vydělávat. "Již jsme předběžně domluveni na spolupráci s některými významnými firmami, například Honeywell nebo AVG," dodal Hruška.

Samotný superpočítač si lze podle proděkana fakulty Zdeňka Bouši představit jako "síť milionu zapojených pécéček". "Je poskládán ze samostatných serverů s akcelerátory. Menší část je v Brně, pomocí optické sítě se však lze připojit i k větší části, která je fyzicky v Ostravě," popsal Bouša superpočítač, který bude podle něj určitě mezi stovkou nejvýkonnějších na světě.

Vývojáři budou v Brně zkoumat i analýzu řeči

Kromě toho ale poskytne nové centrum, na rozdíl od většího a známějšího CEITEC, zázemí i výzkumům na poli informatiky. V Brně by se měla řešit dvě témata. Jedním z nich je zpracování multimediálních signálů. Tedy zvuku, řeči, videa. Analyzování řeči se na VUT věnují v podstatě od vzniku fakulty a jejich objevy jsou využívané ve vojenské, policejní i civilní oblasti.

"Například se koná dvoudenní vědecká konference. Pokud se poté dostanete k záznamu a ten je indexovaný na základě rozpoznávání řeči, můžete si vybrat jen témata, která vás zajímají, a program vám vyhledá úseky, kde se o nich mluví," popsal příklad využití vyvíjených aplikací Hruška.

Nová budova centra vyroste v informatickém kampusu v Božetěchově ulici. Rozšíří tak areál, který mezi roky 2002-2009 vznikl přestavbou kartuziánského kláštera, pivovaru a statku. Centrum nabídne celkem až dvě stovky nových pracovních míst. Čerpat bude ale převážně z řad fakultních doktorandů, kteří si tak budou moci "osahat" nejmodernější techniku.

"Souvisí to s vývojem vysokého školství. Zatímco nedávno se velká většina prostředků fakulty investovala do vzdělávání, dnes jdou dvě třetiny rozpočtu na výzkum," zasazuje vznik dalšího z brněnských výzkumných center do souvislostí děkan informatické fakulty VUT Jaroslav Zendulka.