Výstava v Uměleckoprůmyslovém paláci představuje historii textilního průmyslu v...

Výstava v Uměleckoprůmyslovém paláci představuje historii textilního průmyslu v Brně. | foto: Igor Zehl, ČTK

Brnu se kvůli textilkám přezdívalo moravský Manchester, připomíná výstava

  • 3
Látky, hlavně ty vlněné, z Brna, to byla třída. Taky se městu přezdívalo moravský Manchester. Co a proč nahrávalo, aby se z Brna stalo centrum textilního průmyslu, ukazuje nejnovější výstava v Uměleckoprůmyslovém paláci.

Návštěvníci poznají 250 let dlouhou historii z mnoha úhlů. Výstava ukazuje proměny města související s budováním textilního průmyslu v několika lokalitách. Jde například o ulice Cejl, Tkalcovská, Dornych, Křenová nebo Lidická. Přibližuje také jejich majitele, mezi které patřila například rodina Stiassni nebo Löw-Beerové.

„Pro textilní průmysl byly stavěny jednotlivé budovy i celé areály. Kvůli textilnímu průmyslu do města proudily desítky tisíc lidí. V rychlém sledu byly stavěny továrny, domy, nové ulice a čtvrtě,“ uvedl spoluautor výstavy Tomáš Zapletal. Průmysl se podle něj podepsal na charakteru urbanizace města a přispěl k tomu, že Brno se stalo moderní metropolí.

Na počátku odborníci chtěli lidem ukázat zejména sbírku starých textilií, kterou muzeum má. Postupně se ale začali čím dál více zabývat tím, proč město dostalo přízvisko moravský Manchester. Podle kurátorky výstavy Andrey Březinové bylo v Brně oproti například Jihlavě poměrně málo mistrů, rozvoji moderních technologií tak nebránily cechy. Město mělo tradici trhu se suknem, otevřelo se také podnikatelům z ciziny.

Město zanedbává svou minulost, míní šéf Moravské galerie

Jedním z nich byl Johann Heinrich Offermann, který do Brna přišel koncem 18. století. Jeho potomci také významně přispívali k veřejnému a kulturnímu životu města. Proto jsou součástí výstavy například obrazy starých mistrů. Expozice se koná v Uměleckoprůmyslovém muzeu, které bohatí průmyslníci založili v roce 1873.

„Byli to ti stejní průmyslníci, kteří postavili textilní továrny dnes známé jako Vlněna nebo Mosilana a jejichž soukromé vily navrhovali slavní architekti počátku 20. století,“ uvedl ředitel Moravské galerie Jan Press. Podle něj se ukazuje, že město zatím ještě nedostatečně pracuje se svou minulostí. Také proto je na výstavě méně umění a více popisů a shrnujících faktů o kulturně historickém pozadí města Brna. Výstava potrvá do poloviny dubna 2015.

Galerie v souvislosti s výstavou vydala i knihu Fabrika. Autorkou je Kateřina Tučková, držitelka ceny Magnesia Litera. Kniha nabízí příběh pěti generací rodu Johanna Heinricha Offermanna, který do Brna přišel v roce 1776. Kniha kombinuje historická fakta a beletrii.