Brno už podpořilo akce jako Férová snídaně nebo Týden pro fair trade, nyní touží po titulu "férové" město. Ilustrační snímek

Brno už podpořilo akce jako Férová snídaně nebo Týden pro fair trade, nyní touží po titulu "férové" město. Ilustrační snímek

Brno chce titul „férové“ město, zastupitelé pijí kafe z rozvojových zemí

  • 20
Brněnští zastupitelé posledních pět let zjišťují, jak chutná spravedlnost. Pijí na schůzích "férovou" kávu a "férový" čaj. Fairtradových měst jsou ve světě stovky, ale v Česku není zatím ani jedno. Nyní se jím chce stát právě Brno.

Radní už schválili záměr získat razítko Fairtradové město. Tato iniciativa má přes devět stovek členů v osmnácti zemích.

Fair trade

Takzvané fair trade výrobky pocházejí z rozvojových zemí a jsou zárukou toho, že drobní pěstitelé či výrobci dostanou zasloužený podíl z prodeje. Světově uznávaná značka navíc slibuje, že zaměstnanci dostávají alespoň minimální mzdu. Správci značky mimo jiné sledují, v jakých podmínkách lidé pracují nebo zda továrny nezaměstnávají děti.

Cílem hnutí fair trade, což znamená spravedlivý obchod, je pomoci jejich výrobcům získat korektní obchodní podmínky. Nejznámější produkty jsou káva, kakao, čokoláda a čaj. Maloobchodní obrat těchto produktů loni v Česku dosáhl 80 milionů korun, což je o 30 milionů víc než o rok dříve.

"Po splnění určitých podmínek, jako je přijetí deklarace města na podporu fair trade, vytvoření místní řídící skupiny a propagace, se také Brno stane certifikovaným fair trade městem," popsal brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

Férová města začala vznikat před deseti lety ve Velké Británii, přičemž se rychle šířila po světě. Podle Onderky se zapojila i řada partnerských měst Brna jako Leeds, Lipsko nebo Vídeň. V Česku ale zatím žádné podobné město neexistuje.

Brno podmínky splňuje

Brno už v minulosti podpořilo akce jako Férová snídaně nebo Týden pro fair trade. "Už nyní splňujeme podmínky pro získání označení přibližně z devadesáti pěti procent," podotkla náměstkyně primátora Jana Bohuňovská (ODS).

Opoziční zastupitel Mojmír Vlašín (SZ) je v této záležitosti s radou ojediněle zajedno a záměr vítá. Podle něho právě zelení v minulém volebním období prosadili, aby se na jednáních zastupitelských výborů a komisí podávala fair trade káva a čaj.

"Nikdo tehdy nic nenamítal, ostatně tato káva je o stupeň lepší než klasická, byť je o trochu dražší," řekl Vlašín.

Primátor Onderka ovšem odmítl, že by on sám začal pít "férovou" kávu, nebo že se začne podávat v radničním bufetu. "Já ve své kanceláři piji už pět let stejnou značku kávy a nehodlám pít jinou. Nejsme populisté," prohlásil.