Jihomoravský hejtman Michal Hašek. Ilustrační snímek

Jihomoravský hejtman Michal Hašek. Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Brno jde proti kraji, pro podporu Velké ceny musí primátor hledat hlasy

  • 35
Dost průtahů. Město dá na MotoGP 50 milionů, oznámil v úterý překvapivě brněnský primátor Petr Vokřál z ANO. Chce tak zachránit letošní závod. Vokřál to ale nebude mít lehké. Myšlenku nepodporují ani všichni jeho koaliční partneři. A zároveň do něj šije jihomoravský hejtman Michal Hašek z ČSSD.

Už od února leží na účtu Jihomoravského kraje vládních 30 milionů korun, které přes něj původně měly jen protéci.

Španělskému promotérovi motocyklové Velké ceny Dorna ale peníze nikdy nepřišly. Přes opakované sliby hejtmana Michala Haška (ČSSD). Dluh za konání loňského ročníku brněnského závodu tak zůstává nesplacený.

Spolu s tím je rozostřené i konání letošní jubilejní 50. Grand Prix, do které zbývají už jen dva měsíce. Natožpak těch dalších.

Brněnský primátor Petr Vokřál (ANO) se ovšem včera odhodlal k překvapivému kroku.

„Dohodli jsme se, že pokud najdeme způsob, jak to udělat po právní stránce, předložíme zastupitelstvu návrh na dotaci 50 milionů korun pro okruh, abychom dokázali tento klíčový podnik v Brně udržet,“ prohlásil Vokřál po jednání radních.

Brno by v takovém případě svou tradiční podporu letos zpětinásobilo. Peníze by dalo ze svých rezerv. I sám Vokřál to ovšem označuje za kontroverzní krok a nemá v něm jasnou podporu ani v koalici.

Brno nemá na výběr, tvrdí primátor

Podle primátora ale Brno nemá na výběr, pokud chce závod, který se chlubí každoroční návštěvností desítek tisíc lidí, zachránit. Firma Automotodrom, která MotoGP pořádá, mu totiž oznámila, že to chce vzdát a zrušit už letošní ročník.

Společnost jen za loňský závod dluží 30 milionů korun, dalších přibližně 80 milionů potřebuje na letošní zalistovací poplatek pro promotéra.

„Navrhovaných 50 milionů umožňuje, abychom minimálně letošní ročník odjeli. Na stole je i nějaká forma spolupořadatelství s městem. Vůbec se nebráníme tomu, aby do akce naprosto vidělo,“ konstatovala šéfka firmy Automotodrom Brno Ivana Ulmanová. Brno je už nyní menšinovým akcionářem Automotodromu.

Dvacet milionů z krajských peněz ovšem už od dubna nabízí hejtman Hašek a přidává k nim i třicetimilionovou vládní dotaci, kterou zadržuje. Krajských 50 milionů má ale háček.

Nabídka platí, jen pokud Automotodrom s krajem podepíše právě smlouvu o spolupořadatelství letošního ročníku závodu. Dokument dal Hašek krajským zastupitelům odhlasovat, aniž ho předtím viděly zbývající strany dohody - Automotodrom a promotér Dorna. A obě firmy ho nyní podepsat důrazně odmítají.

Podle šéfky okruhu Ulmanové dokument obsahuje vážné právní chyby. Navíc text mluví o podílu kraje na příjmech, a nikoliv zisku závodu. Ztrátové MotoGP by tak sice kraj věnoval dotaci 50 milionů, zhruba 30 by ale díky smlouvě dostal zpět.

Koaliční zelení MotoGP miliony dát nechtějí

Přesto Hašek i po úterním Vokřálově oznámení na své nabídce trvá.

„Jihomoravský kraj byl od 9. dubna a je stále připraven poskytnout organizátorovi Velké ceny za podmínky transparentního pořádání obratem 50 milionů korun,“ komentoval to Hašek (ČSSD).

Vokřálovo gesto sice pro fanoušky Velké ceny znamená novou naději, závod ale zdaleka nemá vyhráno. Pro horentní dotaci pro letošní Velkou cenu totiž musí zvednout ruku většina brněnských zastupitelů, kteří se před prázdninami naposledy sejdou 23. června.

Vokřálova koalice ANO, lidovců, Žít Brno a zelených má sice pohodlnou většinu 31 hlasů, v tomto případě je ale jasná jen podpora lidovců. Například koaliční Strana zelených dlouhodobě jakoukoliv dotaci Velké ceně odmítá.

„Myslím, že Brno má na lepší image než jenom jako města motorek,“ řekl náměstek primátora Martin Ander. A Žít Brno podle druhého Vokřálova náměstka Matěje Hollana jednotný přístup nezvolí, přestože on sám je pro dotaci.

Vokřál bude podporu hledat i u opozice

Vokřál tak už oznámil, že chce hledat podporu napříč všemi stranami zastupitelstva. Orodovat bude i u největší opoziční strany ČSSD - Haškovy mateřské partaje.

„Domnívám se, že ANO se rozhodlo využít tématu při předvolební kampani pro krajské volby. Chtějí ukázat, že zvládnou vyřešit problém, u kterého hejtman Hašek narazil. To mi přijde jako motivace málo,“ uvedl dřívější náměstek primátora za ČSSD Oliver Pospíšil.

TOP 09 naznačuje, že by jí mohl pomoci audit Automotodromu, který si město nechalo vypracovat a Vokřál se ho chystá předložit zastupitelům.

„Dokud neuvidíme, jaké jsou skutečné náklady a výnosy Velké ceny, tohle za žádnou cenu nepodpoříme. Za 50 milionů tu může být plno jiných, účelnějších akcí,“ uvedl šéf klubu TOP 09 Jaroslav Kacer. Jasno zatím nemají ani komunisté a ODS.

I když záměr projde, sám Vokřál připouští, že je to jen jednorázová záplata a je třeba vyjednat systémovou podporu od vlády. Před třemi týdny se přitom ministr financí a šéf jeho vlastní strany Andrej Babiš s Vokřálem a šéfem Dorny Carmelo Ezpeletou sešel a o podpoře jednal.

Zároveň kritizoval Haška za to, že zadržuje vládní peníze. V pondělí ale už mluvil Babiš jinak. „Je to problém ministra školství a pana hejtmana,“ konstatoval pro ČT.

Ministerstvo školství, pod které záležitost spadá, nicméně ovládá Haškova mateřská ČSSD. Vokřál to tak může mít obtížné.

 „Velmi mě mrzí, že akce takového státního zájmu sklouzne k tomu, že ji musí zachraňovat Brno,“ dodal Vokřál.

, ,