ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Marie Stránská, MAFRA

Brno čeká další dopravní horor, kvůli úsporám se budou opravovat teplovody

  • 24
Tento krok ve finále přinese úspory. Domácnosti by díky připravovanému projektu, který spouští Teplárny Brno, měly ušetřit až dva tisíce korun ročně. Cesta k úspoře ale bude plná komplikací, hlavně pro řidiče. Lidé se jí totiž dočkají jen za cenu dalších výkopů.

Dopravu v Brně, kterou přes léto mimo jiné ztíží opravy viaduktu u hlavního nádraží a s tím spojená výluka, ještě zkomplikují výkopové práce na části malého městského okruhu v ulici Koliště i na spojnici mezi Líšní a Vinohrady.

„Chceme modernizovat rozvody, namísto páry povede teplo horká voda. Úpravy, jež sníží ztráty a přinesou i úsporu nákladů na výrobu tepla, už probíhají od roku 2010. Zatím se podařilo přestavět před 30 kilometrů trubek, letos přidáme více než pět. V plánu jsou ale také další etapy až do roku 2022 za 1,3 miliardy korun,“ potvrdil generální ředitel Tepláren Petr Fajmon.

Největší potíže letos čekají motoristy ve středu Brna v ulici Koliště mezi křižovatkou s ulicí Milady Horákové a Žerotínovým náměstím ve směru na Obilní trh. Dělníci tam začnou pracovat po skončení topné sezony na přelomu května a června.

„Zabereme jeden až dva jízdní pruhy, v každém směru ale zůstane vždy jeden pruh průjezdný. Objízdné trasy povedou přes ulice Veveří, Kounicovu a Moravské náměstí. Omezení se navíc dotkne i jižní části Jakubského náměstí, to se bude objíždět přes Rašínovu a Běhounskou,“ vyjmenoval Fajmon.

Práce mají trvat až do října, teplárny by je ale chtěly dokončit už na přelomu srpna a září. Ani pak si ale řidiči v centru Brna od dopravních omezení neoddechnou, na budování horkovodu totiž na Kolišti naváže rekonstrukce kanalizace a vodovodního potrubí. A po ní přijde na řadu i plynovod.

Snížení ztrát ušetří desítky milionů

„Cílem je zvětšení kapacity stoky kanalizace i vodovodu v úseku od ulice Milady Horákové až po Lidickou. Práce si vyžádají částečné omezení v dopravě. Úplná uzavírka nastane až při celkové obnově po dokončení opravy plynovodu,“ popsala mluvčí Brněnských vodáren a kanalizací Renata Hermanová.

Parovod budou dělníci vyměňovat i na jeho jižní části v ulicích Leitnerova, Vodní, Nádvorní či Křídlovická, výkopy ale uzavřou jen ulici Jircháře, jinde vede parovod v kolektoru v podzemí.

Naopak na velká dopravní omezení se musejí připravit řidiči v úseku mezi Líšní a Vinohrady, kde se na horkovod promění tříkilometrové potrubí vedoucí páru ze společnosti SAKO. „Změna přinese úspory u koncových odběratelů ve výši osm až patnáct procent ročně, tedy zhruba 1 500 až 2 000 korun na domácnost. Úspora díky snížení ztrát bude v řádu desítek milionů korun,“ slíbil Fajmon.

Dopravních omezení bude ale daleko více. Rekonstrukce vodovodu vyžene řidiče z Valchařské ulice, tu stejně jako Zábrdovickou a Koliště postihnou i práce související s projektem Tramvaj Plotní. Dopravní podnik plánuje i další opravy, město chystá třeba rekonstrukci křižovatky ulic Karlova a Provazníkova.

„Termíny všech prací ale teprve stanovujeme s ohledem na to, že kvůli tříměsíční vlakové výluce budou ze Židenic, Králova Pole a dolního nádraží jezdit posilové spoje náhradní dopravy. Vše budeme koordinovat tak, aby je výkopy neomezily,“ ujistila Zuzana Taušová z tiskového odboru magistrátu.

Rekordní zima? Lidé topí víc, zaplatí stejně

Chladnější leden než ten letošní byl za posledních 30 let jen jednou. Průměrná teplota za první měsíc roku nepřekročila mrazivých minus 4,6 stupně Celsia. Větší zima byla jen před devíti lety, ani tehdy ale teploty neklesly pod pět stupňů pod nulu. Brněnské domácnosti si tak musely přitopit.

„Od října do konce ledna se prodej tepla zvýšil o 330 tisíc gigajoulů (GJ), tedy asi o 17 procent, což je jeden z nejvyšších výsledků v historii,“ potvrdil finanční ředitel Tepláren Brno Přemysl Měchura.

Tuhá zima by se ale Brňanům paradoxně nemusela nijak zásadně prodražit. Tedy pokud ostatní měsíce nebudou podobně teplotně podprůměrné. Městská společ- nost totiž ohlásila pětiprocentní zlevnění, které platí právě od začátku letošního roku. „Průměrná domácnost s odběrem 30 gigajoulů tak ušetří asi tisícikorunu ročně, zvýšená lednová spotřeba by ji přitom měla přijít na 950 korun,“ vypočítal obchodní ředitel Tepláren Brno Vlastimil Sucháček.

O zvýšení záloh na teplo by tak lidé měli uvažovat, jen pokud mrazivé počasí vydrží také v dalších měsících. To se ale podle meteorologů nejspíš nestane, do půlky března očekávají přes den 4 až 9 stupňů, v noci -4 až -9.