Ilustrační foto z chomutovskýcxh exekucí

Ilustrační foto z chomutovskýcxh exekucí | foto: Martin Adamec, MAFRA

Brno hledá cestu, jak se zbavit svých dlužníků

  • 1
Lidé v Brně dluží městu na nájemném přes sto padesát milionů korun. A v posledních letech dluhy stále narůstaly. Největší problémy mají městské části Brno-střed, Královo Pole a Brno-sever. Vedení Brna-středu zvažuje navrhnout městu exekuce sociálních dávek.

Brněnský magistrát chystá strategii, jak narůstání pohledávek zabránit a zároveň nezhoršit situaci lidí, kteří se v desetitisícových dluzích topí.

Kateřina Dubská při on-line"Pokud je jediným řešením práce s dlužníky výpověď z nájmu a exekuce, je to sociálně nezodpovědné a to hlavně tam, kde jsou problémy s dlužníky největší. Problém neplatičů se tím neřeší, oni se přestěhují do jiné městské části ke svým rodinám, které ještě byt mají a přinesou horší sociální i bytovou situaci tam, kde dosud nebyla," vysvětluje složitost problému zastupitelka města Brna Kateřina Dubská, která je členkou pracovní skupiny pro integraci.

Splátkový kalendář a třikrát a dost

Ta připravila jednotný postup pro Brno, jak s dlužníky pracovat a jak zaručit, že úředníci budou mezi sebou správně komunikovat, aby narůstání dluhů zabránili. Inspirovala se hlavně v Novém Lískovci.

Kouzlo jejich systému spočívá v tom, že jsou přesně stanovené postupy a úkoly jednotlivých pracovníků. Správce eviduje dluhy, posílá upomínky, dlužníci si mohou vyřídit splátkový kancelář. Pokud dluží tři nájmy, dostanou výpověď. Podle toho, zda zaplatí či ne, následují další kroky.

"V roce 2002 jsme měli dluhy kolem 5 milionů, nyní je to polovina, přičemž z toho je asi milion starých, prakticky nevymahatelných dluhů z minulých let," uvedla starostka Nového Lískovce Jana Drápalová.

Situace v nejvíce zadlužených lokalitách Brna je částečně odlišná než v Lískovci, bydlí tam hodně společensky vyloučených rodin a mezi nimi je mnoho Romů.

A proto se na strategii města podílí například i ředitelka IQ Roma servisu Katarína Klamková. "Velmi důležitá bude těsná spolupráce s terénními pracovníky. Exekuce je pouze částečné řešení, městské části jsou navíc spoluodpovědné za to, že dluhy narostly tak vysoko a ti lidé je prostě nejsou schopní teď splatit," myslí si Klamková.

Městské části si totiž na správu domů najímají správcovské kanceláře. Ty však nejsou mnohdy motivovány k tomu, aby nájemné vybíraly a s dlužníky pracovaly.

A dluhy letěly nahoru. Sama radnice Brna-střed přiznává, že například s kanceláří Mouřenínek není spokojená.

"Zjistili jsme tam nějaké problémy, týkaly se kvality správy některých domů," uvedla pouze předsedkyně bytové komise Jana Květoňová.

Chomutovská cesta?

Právě v Brně-střed je zadlužení největší, asi 120 milionů korun. Proto sama začala připravovat balíček opatření, které mají situaci zlepšit.

Libor Šťástka odpovídá on-line"Určitě bude jeho součástí revize práce správcovských kanceláří a jako hlavní pomoc vidím organizace, které dělají terénní práci. Celý materiál ale uveřejníme až v dubnu," uvedl starosta Brna-střed Libor Šťástka, který se na začátku března ohlásil, že by rád městu navrhl podobný postup vůči neplatičům, jako zavedla radnice v Chomutově, kde exekutoři zabavují sociální dávky lidem před úřadem práce.

To je však lidem ze skupiny pro integraci proti mysli. Navrhli však využívat takzvaný institut zvláštního příjemce. Ten funguje tak, že část sociálních dávek nedostane člověk na ruku, ale putuje přímo na účet správce bytového fondu.

Jde to se souhlasem, ale dokonce i bez souhlasu plátce. "Musí tam však proběhnout správní řízení, což celou věc natáhne asi o dva měsíce. Legislativně je to špatně nastavené," uvedla Helena Krištofová ze sociálního odboru brněnského magistrátu.

Než bude jednotná metodika na dlužníky pro město Brno platit, čeká ho projednávání v odborech a připomínkování. Pak se snad bude radovat stejně jako Znojmo. Díky důslednému vymáhání dluhů se znojemské radnici podařilo za poslední dva roky srazit pohledávky o dva miliony korun.

Jak Znojmo při vymáhání dluhů postupuje? Důvod k výpovědi nastane, když dluh nájemníka přesáhne tři měsíce. Poté se rozbíhá tříměsíční výpovědní lhůta, kdy se dlužníci mohou dohodnout na splátkovém kalendáři nebo dluh zaplatit.

Pokud se tak nestane, podklady přebírají právníci městské organizace na správu domů a podají žalobu na vyklizení, případně pak na exekuci.