VIDEO: Plazení po stole, údery hlavou. Brno hostí mistrovství v headisu

  • 3
Pokud chce člověk ve sportu něčeho dosáhnout, musí používat hlavu. U hry headis toto pravidlo platí dvojnásob. Soupeři na opačných stranách ping-pongového stolu totiž na sebe místo pálkami metají míč hlavičkami.

Na první pohled poněkud bizarní sportovní novinku předvedli v úterý v Brně účastníci premiérového mistrovství republiky, které se v sobotu uskuteční ve zdejším nákupním centru Olympia. A headis si vyzkoušeli také zájemci z řad „amatérů“.

Název sportu je odvozen od anglického slova head (hlava) a německého tischtennis, čili stolní tenis. Vynalezl ho v roce 2006 René Wegner, student Univerzity sportu z Saarbrückenu.

Fotbalové hřiště bylo obsazené, Wegner tedy vzal míč a šel s kamarádem hlavičkovat na ping-pongový stůl přes síťku. Zvláštní směska dvou sportů, při které je na rozdíl od ping-pongu povolený například smeč z voleje nebo dotek stolu rukou, se brzy rozšířila po celém Německu.

V Česku se oficiálně hraje od roku 2012, podle předsedy spolku Headis CZ Aleše Karáska je tu mezi 600 a 700 hráči. Pravidelně pořádaných turnajů se však zúčastňuje jen asi padesátka z nich.

„Žebříček se počítá podobně jako u tenisu. Na základě počtu bodů se nasadí hráči do pavouka mistrovství České republiky,“ přibližuje Karásek.

Dva nejlepší ze šampionátu, jehož se zúčastní i německý zakladatel, si zajistí přímý postup na mistrovství Evropy.

Duckbetty, Tablesleeper, Headkiller i Heady Potter

Český headis má i svého Federera. Je jím Pavel Stejskal s přezdívkou Duckbetty, který bude v sobotu favoritem.

„Vyhrává prakticky všechny turnaje. Loni se účastnil mistrovství Evropy, kde skončil na osmém místě,“ říká Karásek.

V používání kuriózních přezdívek se němečtí a následně i čeští headisté inspirovali u wrestlerských kolegů. Je tak možné, že se na turnaji utkají třeba Tablesleeper s Headkillerem, sám vynálezce sportu Wenger pak hraje pod přezdívkou Heady Potter.