Roman Onderka

Roman Onderka - Primátor Brna Roman Onderka (ČSSD). | foto: Monika Tomášková, MF DNES

Brno je druhé nejzadluženější město. Po Praze dluží nejvíc

Město Brno bylo loni hned po Praze nejzadluženějším v České republice. Vyplývá to z analýzy společnosti Czech Credit Bureau, kterou má MF DNES k dispozici. Kolik dluží, už dokument neříká. Ale když se pohledávky přepočítají na obyvatele, každý Brňan by přišel o třicet tisíc.

Předloni to přitom bylo o zhruba dvě tisícovky méně. Podle brněnského primátora Romana Onderky se Brno za poslední dva roky nezadlužovalo. "Dluhy jsou z dřívějších investic. Ale ve srovnání s ostatními stejně velkými evropskými městy se dá říct, že Brno není zadlužené příliš. A plní své pohledávky," konstatoval Onderka.

Dodal, že současná vládnoucí koalice v čele s ČSSD už nechce město více zadlužovat.

Ani Jihomoravský kraj na tom není lépe
Také obce a města v Jihomoravském kraji jsou nejzadluženější v České republice. Z přepočtu na jednoho obyvatele vyplývá, že každý Jihomoravan dluží více než 14 tisíc korun, což je o tisíc korun více než v roce 2006.

. Pořadí zadlužených

Nejzadluženější kraje
1. Jihomoravský kraj
2. Liberecký kraj
3. Plzeňský kraj

Nejméně zadlužené
1. Ústecký kraj
2. kraj Vysočina
3. Karlovarský kraj

Zdroj: Czech Credit Bureau

Hejtmana Stanislava Juránka statistika nepřekvapila. "Čekal jsem to. Je to tím, že jako kraj získáváme nejvíce peněz z dotací Evropské unie a při jejich čerpání je nutné spolufinancování. Většina peněz, které si obce a města půjčily, je rozumně investována právě jako spoluúčast na evropských projektech, které by měly být nyní prioritou," komentoval.

Obce podle hejtmana peníze nejčastěji využívají na vybudování kanalizace a čističek odpadních vod, které mnohde dosud chybí. "A část peněz jde také na zateplení budov, což snižuje provozní náklady,“ dodal hejtman.

Podle zprávy Czech Credit Bureau mají kromě největších dluhů obce Jihomoravského kraje ještě další vroubek: ve statistice ročního tempa růstu příjmů skončily na předposledním místě. Za rok 2007 mu příjmy vzrostly jen o 0,3 procenta.

Ještě předloni meziročně příjmy rostly o víc než 4 procent. "Bude to zřejmě ovlivněno více faktory, popravdě řečeno nenapadá mne vysvětlení, ale pokles tempa růstu příjmů vykázala většina krajů," uvedl analytik Ondřej Moravanský ze společnosti Cyrrus.

Z čísel vyplývá, že jihomoravská města a obce loni utratily zhruba pětadvacet miliard. Udržely v pomyslném žebříčku druhé místo. Před nimi skončilo jen hlavní město Praha.