Kamenná kolonie v Brně | foto: Radek Miča, MAFRA

Brno kývlo na prodej pozemků v Kamenné kolonii

  • 1
Již deset let se Martin Píro snaží koupit pozemek pod svým domem v Kamenné kolonii v Brně-Štýřicích. Stejně jako obyvatelé dalších asi dvou set domků v unikátní kolonii v kamenolomu nad brněnským výstavištěm si totiž musel pozemek pronajímat od města. Zastupitelé Brna včera rozhodli, že mu pozemek prodají.

"Je to obrovský průlom po pětadvaceti letech. Majetková zvláštnost vznikla za komunismu, ale po revoluci se ji všechna města snažila vyrovnat. Brno však Kamenku stále opomíjelo. Magistrát nás posílal na městskou část a ta zase zpátky, hráli si s námi jak s malým děckem," popisuje Martin Píro zdlouhavé jednání s úřady.

Martin PíroDo Kamenky se přistěhoval před šestnácti lety. Líbila se mu kouzelná atmosféra místa, klid a krásný výhled na město. Kamenná kolonie, kterou v roce 1926 postavili dělníci, však nemá ani v jednadvacátém století kanalizaci a hrozí ji sesuvy půdy. Kvůli těmto problémům údajně město nechtělo pozemky pod soukromými domy prodat.

"Tím, že rozprodáme pozemky, se připravíme o výhodu, kterou nám nabízí komplexní vlastnictví. Jsou tam problémy se statikou svahu, nejsou tam kompletní inženýrské sítě. Pokud budou potřeba takové větší investice, bude možná třeba zasáhnout do vlastnictví nejen pozemků, ale i domů," bránil se prodeji pozemků náměstek primátora pro majetkové záležitosti Oliver Pospíšil.

Po ostré diskuzi v zastupitelstvu se však vedení Brna rozhodlo pozemky Martinu Pírovi přece jen prodat. "Otevírají se tak Akta X," okomentoval rozhodnutí zastupitelů Pospíšil.

Kamenná kolonie v Brně

Ať se obyvatelé postarají o problémy sami Podle šéfa klubu zastupitelů za ODS Leo Venclíka by město Brno kvůli ekonomické krizi stejně nemělo v nejbližších pěti letech na investici v Kamenné kolonii peníze.

"Je proto lepší, když se to prodá lidem za podmínky, že se o problémy postarají sami," podotkl Venclík.

A lidé z Kamenky už chystají asi dvacet dalších žádostí o prodej pozemků. V minulosti neuspěli, teď po precedentním rozhodnutí zastupitelů se budou znovu snažit o koupi.

Náměstek Pospíšil přesto trvá na tom, že si u každého případu vyžádá inženýrský posudek. "Abychom neprodali pozemek, kde je zřejmé, že se budou sítě pokládat," uvedl.

Kamenná kolonie v Brně

Podle Píra však je projekt inženýrských sítí už dávno hotový. "V roce 2006 vydal úřad už dokonce stavební povolení a magistrát nás donutil, abychom za své peníze nechali udělat přípojky. Od té doby se však o projektu jen mluví a povolení zatím propadlo," podotkl.

Kvůli nevoli úředníků řešit složitou situaci je obyvatelé Kamenné kolonie začali podezírat z toho, že má někdo s místem s dobrou dostupností do centra podnikatelské záměry. Za jakou cenu nakonec od města pozemek pod svým domkem koupí, to ještě nevědí.

"V Praze se tyto pozemky prodávaly za symbolickou korunu," připomněl jiný obyvatel Kamenky Čeněk Rosecký situaci, kterou před časem řešili nájemci pozemků v podobné kolonii v hlavním městě.