Špilberk

Špilberk - Současná silueta | foto: Jan Doubravnický, iDNES.cz

Brno má dobrou ekonomickou kondici, napsala agentura Reuters

  • 4
Ratingová agentura Moody's zvýšila hodnocení krátkodobých závazků města Brna na P-1 z P-2. Dlouhodobý rating A2 se stabilním výhledem ponechala agentura městu stejný, napsal dnes Reuters.

Rating P-1 odráží vynikající pozici města z pohledu hotovosti, prozíravé nakládání s rozpočtem a minimální potřebu krátkodobých půjček, uvedla analytička Moody's Dagmar Prchalová. Primátor Brna Roman Onderka dnes řekl, že město o zlepšení krátkodobého ratingu usilovalo a uzpůsobilo tomu rozpočet.

Silnou rezervu hotovosti podporuje navíc vysoce předvídatelný tok peněz. Většina příjmů, například daně a transfery, se rýsuje na začátku roku a do městského rozpočtu přichází měsíčně. Relativně pravidelný příliv peněz městu umožňuje řídit výdaje, aby nebylo žádné krátkodobé financování z vnějších zdrojů zapotřebí.

Primátor: Cheme lákat investory
Radní podle primátora právě kvůli hodnocení finanční spolehlivosti v rozpočtu snížili provozní výdaje a navýšili příjmy prodejem nepotřebného majetku. Usilují, "aby Brno bylo vnímáno jako město příležitostí a možností pro investory." Lepší hodnocení finanční stability má podle primátora Brnu také pomoci sehnat investory, kteří by vložili peníze do projektů společných s městem. "Příkladem takové spolupráce má být stavba hokejové haly. Kromě toho chce město získat co nejlepší podmínky při půjčování peněz na velké projekty," uvedl Onderka.

V krátkodobém ratingu Brna se odráží též celková úvěrová pozice města, která podporuje i známku A2 pro dlouhodobé závazky. Tento rating zahrnuje silnou provozní výkonnost, dobré kapacity pro financování z vlastních zdrojů i při značných kapitálových výdajích a únosnou úroveň dluhů vyplývající z interních limitů.

Město splácí z minulosti zhruba sedm miliard korun, roční rozpočet dosahuje asi deseti miliard korun. Dál svou zadluženost zvyšovat nechce. "Pokud to nebude velice vážná záležitost, tak si nebudeme půjčovat," řekl Onderka. Brno prý brzo neuzavře další půjčky ani kvůli spolufinancování evropských projektů, na tento účel odkládá ročně 250 milionů korun. Ve fondu je nyní asi dvojnásobek.

Brno- centrum výzkumu
Brno je druhým největším městem České republiky s 3,6 procenta populace státu. Průmyslový profil města se proměnil, připomíná Moody's s tím, že je Brno nyní centrem informačních technologií a klinického výzkumu a vývoje. Město podle Onderky usiluje, aby v Brně vznikl Středoevropský technologický institut (CEITEC), výzkumné pracoviště Akademie věd ČR a univerzit. Podporuje také budování Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) ve svatoanenské nemocnici. Na projektu se podílí americká klinika Mayo.