Architekt Adam Rujbr v minibytě o rozloze 21 metrů čtverečních. Projekt s

Architekt Adam Rujbr v minibytě o rozloze 21 metrů čtverečních. Projekt s názvem Living Showroom v centru Brna slouží jako vzorkovna i dočasné bydlení. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

V brněnském minibytě o rozloze 21 metrů se musí dávat pozor na hlavu

  • 11
Pokoj pro hosty, do kterého se leze po čtyřech, nebo sprchový kout, který zároveň osvětluje předsíň. Takové a spoustu dalších vychytávek nabízí nové minimalistické bydlení v centru Brna.

Kompletně zařízený byt pro jednu osobu se rozléhá na ploše jedenadvaceti metrů čtverečních. Originální projekt s názvem Living Showroom, který vytvořil architekt Adam Rujbr, v sobě spojuje vzorkovnu a dočasné bydlení.

"Prostor má sloužit jako ubytování na jednu noc pro všechny zájemce o kvalitní a moderní architekturu," vysvětluje Rujbr.

Nejpozději do měsíce by podle něj měl začít fungovat rezervační formulář na webových stránkách projektu livingshowroom.cz. Jeho cílem je ukázat návštěvníkům veškeré vybavení a dát jim možnost v klidu si ho vyzkoušet.

Byt vytvořil Rujbr se svým architektonickým studiem Adam Rujbr Architects v Lidické ulici v centru města. Showroom vznikl na místě bývalé prádelny v podkroví pavlačového domu a jeho kompletní přestavba trvala tři měsíce.

Každý detail musí k něčemu sloužit

I s luxusním zařízením minibyt vyšel na 400 tisíc korun. Každé dva roky by se přitom měl obměnit, aby návštěvníkům ukazoval stále nové prvky a trendy.

Na velice omezeném prostoru museli architekti i řemeslníci přemýšlet nad každým detailem. Proto například sprchový kout oddělený mléčným sklem slouží také jako osvětlení chodby.

Sifon ve skříňce pod umyvadlem bylo potřeba zasekat do zdi, aby zbytečně neubíral úložný prostor ve skříňce, do které si jinak mohou obyvatelé bytu uložit nejrůznější drobnosti.

Pracovní stůl je zase výklopný a křesílka u něj polohovatelná, aby mohla plnit jídelní, pracovní i odpočinkovou funkci.

I přes nutné úspory prostoru se však do bytu vešel i pokoj pro hosty. "Vznikl pod schodištěm, je opravdu jenom na přespání. A pro jednoho člověka," podotýká Rujbr se smíchem.

Z nápadu by mohla vzniknout celorepubliková síť

Na myšlenku přestavět malou prádelnu na ještě menší byt jej prý přivedla nutnost. "Dříve jsem v tomto domě bydlel, potom jsem byt přenechal bratrovi. Nicméně pořád jsem potřeboval při svých cestách do Brna někde přespávat," vysvětluje Rujbr.

Obyvatelný showroom je světovým unikátem, nikde jinde zatím podobný projekt najít nelze. Jeho autor by byl nicméně rád, kdyby se rozrostl a vytvořil celorepublikovou síť.

Ve městech po celém Česku by tak postupně vznikaly menší či větší byty určené pro přespání a vyzkoušení výrobků. Na webových stránkách projektu by pak případní návštěvníci měli k dispozici přehled akcí, které ve městě mohou navštívit.