Vila Tugendhat

Vila Tugendhat | foto: Radek Miča

Brno musí znovu vybrat architekty pro opravu vily Tugendhat

  • 12
Oprava vily Tugendhat se nejspíš znovu oddálí. Brněnská radnice musí znovu vybrat architekty, kteří k rekonstrukci památky zapsané na seznamu UNESCO připraví projektovou dokumentaci. Rozhodl o tom antimonopolní úřad. Původní výběr v tendru byl podle něj v rozporu se zákonem.

Verdikt Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zatím není pravomocný, magistrát se může odvolat.

"Při rozhodování jsme vycházeli z verdiktu Krajského soudu a Nejvyššího správního soudu. A tak jsme zrušili všechny právní kroky města a nařídili do dvou měsíců provést nový výběr projektu," popsal předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina.

Podle soudů nesplnilo vítězné sdružení včele s firmou Omnia podmínky soutěže. Radnice ji tak měla z výběrového řízení vyřadit. Zakázku by pak zřejmě získal architekt Jan Sapák a jeho kolegové, kteří skončili v tendru na druhém místě.

Co bude teď s projekty na opravu vily, vidí každá strana sporu trochu jinak.

"Vzhledem k tomu, že se jednalo o výběrové řízení podle dříve platného zákona, má zadavatel právo celé řízení zrušit. Pokud si to v podmínkách vyhradil," uvedl Pecina.

Podle Jana Sapáka ale nic takového možné není. "Upozornil bych, že soutěž zrušit nejde. Podle mého názoru. To šlo, než stanovili pořadí firem v řízení. Teď se už musí rozhodovat podle pořadí. Já si myslím, že kdyby se řízení zrušilo, přineslo by to městu Brnu nemalé problémy," řekl Sapák.

Otázkou také zůstává, jestli město může využít již zpracovanou dokumentaci. "Smlouva, na jejímž základu vznikla, není platná, ale bylo za ni už zaplaceno. My se domníváme, že to bude muset řešit soud," uzavřel Pecina.

"My teď jen město Brno upozorníme na to, že opět může za rekonstrukci vily sklidit potlesk na otevřené scéně. Pokud bychom zakázku získali, domnívám se, že tak za dva a půl až tři a půl měsíce by projekt mohl být hotový. Zúročili bychom náš náskok, vždyť v té vile známe téměř každý šroubek," okomentoval situaci Sapák.

 A dodal, že kdyby město chtělo řízení přesto zrušit, je schopen vynutit si správní jednání.

Vila, která je na seznamu světového dědictví UNESCO a od roku 1994 patří městu Brnu, čeká na generální opravu už několik let. Rekonstrukce se má týkat téměř všeho, včetně staticky narušených základů.

Projekt stál město devět milionů korun. Důležité ale je, s jakou cenou za rekonstrukci jednotlivé týmy projektantů kalkulovaly. Omnia mluvila o 200 milionech Kč. Architekti Ludvík Grym, Jan Sapák a Jindřich Škrabal ale tvrdí, že by opravy šly zařídit levněji.