Vila Tugendhat

Vila Tugendhat | foto: Radek Miča

Brno nakonec opraví vilu Tugendhat podle projektu Omnie

Město Brno by mělo použít hotový projekt společnosti Omnia na opravu vily Tugendhat. Vyplynulo to ze dvou nezávislých právních analýz, které si vedení města nechalo vypracovat kvůli sporu architektů. Závěr je shodný: město nemusí na projekt oprav vypsat nové výběrové řízení.

To ovšem neznamená, že se oprava rozpadající se vily, která figuruje na seznamu památek světového kulturního dědictví UNESCO, urychlí.

"Město Brno je vlastníkem projektu na opravu vily. Má stavební povolení a všechny další náležitosti, aby se mohl pro rekonstrukci použít. Máme povinnost ho využít a ne odložit," uvedl náměstek primátora Ladislav Macek (ČSSD).

Jestli však město opravdu vyhlásí výběrové řízení na zhotovitele opravy podle projektu Omnia, není jisté.

"Musíme se o tom příští týden poradit," podotkl primátor Onderka. Dobře totiž ví, že jednu ze dvou rozhádaných skupin architektů závěr analýz nepotěší a pravděpodobně se obrátí na soud.

Ten dal už jednou architektům Janu Sapákovi, Ludvíku Grymovi a Jindřichu Škrabalovi za pravdu. Ti u antimonopolního úřadu, krajského soudu a nakonec u Nejvyššího správního soudu napadli výběrové řízení, ve kterém zakázku na projekt oprav vyhrála Omnia.

Všechny tři instituce konstatovaly, že bývalé vedení města při výběrovém řízení pochybilo.

Jenže projekt je hotový a město za něj Omnii zaplatilo 10 milionů korun. Omnia se brání tím, že svoji práci odvedla a za to, že výběrová komise pochybila, nemůže.

Problémem se proto nyní budou spolu s vedením města zabývat magistrátní právníci, kteří by měli vypracovat všechny možné varianty, které mohou nastat. Tou nejpravděpodobnější je, že se Sapák s kolegy zase obrátí na soud, jak už dříve avizovali.

"Analýzy musejí být protizákonné, v našem státě přece platí rozsudky soudů," reagoval Sapák. Město tak sice může vzácnou vilu začít letos opravovat podle projektu sdružení Omnia, hrozí mu ovšem táhlé soudní spory.

"Oprava vily je nyní prioritou. Musíme ale najít způsob, jak by se dala památka co nejdříve opravit, a aby to přitom nebylo napadnutelné," konstatoval primátor Onderka.

Podle jeho náměstka Macka je však reálné, že město už v srpnu připraví návrh zadávacích podmínek pro výběr zhotovitele, tedy toho, kdo vilu za zhruba 100 milionů korun opraví, a předloží na schválení městské radě.

Další oddálení oprav podle vedení města povede k mezinárodní ostudě. Hrozí také, že se o vydání vily Tugendhat znovu začnou ucházet potomci původních majitelů, kterým už kvůli oddalování rekonstrukce a soudním sporům dochází trpělivost.