Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně je místem, kde byla pohřbena Eliška Rejčka

Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně je místem, kde byla pohřbena Eliška Rejčka - Vlevo průvodkyně Lenka Vaňková a Marie Turčíková | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Brno otevřelo své chrámy a provádí v nich zadarmo

  • 0
Čtveřice nejcennějších brněnských kostelů je díky dotaci města každý týden od úterý do neděle otevřená veřejnosti. Do půlky září tak mohou turisté i jiní zájemci zadarmo obdivovat třeba barokní malby u minoritů anebo vitráže na Petrově.

Projekt Brno a jeho chrámy stál město 300 tisíc korun a láká na prohlídky kostelů i s průvodci zadarmo.

brno a jeho chrámy

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie na Mendlově náměstí:
od úterý do soboty 10:00 -12:00, 14:00 - 17:00

Katedrála sv. Petra a Pavla na Petrově:
od pondělí do neděle 8:15 - 18:30, neděle 11:30 - 18:30

Chrám sv. Jakuba v Rašínově ulici:
od úterý do soboty 10:00 - 12:00, 14:00 - 17:00

Kostel sv. Janů s Loretou v Minoritské ulici:
úterý a středa 8:00 - 9:30, 12:00 - 14:00 a v sobotu 8:00 - 12:00

Od 18. června až do 19. září se to týká katedrály na Petrově, chrámu svatého Jakuba v Rašínově ulici, barokního kostela svatých Janů s Loretou v Minoritské ulici i baziliky minor na Starém Brně.

Vyjmenované kostely jsou od 9:00 do 12:00 a od 14:00 do 17:00 otevřené pro veřejnost.

"Projekt začal už loni, tehdy se zapojily kostely tři. Letos přibyl ten barokní minoritský. Loni lidé posílali do farností řady dopisů a e-mailů s prosbami o prodloužení akce," říká Dana Rakovská z Brněnského kulturního centra, které projekt propaguje.

Návštěvník tak může pohlédnout do očí černé madony na oltáři starobrněnské baziliky anebo obdivovat loretánské schody v barokní Loretě u minoritů.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně je místem, kde byla pohřbena Eliška Rejčka

Akce ovšem pomohla i tam, kde turisté mohou po celý rok. "Díky projektu jsme mohli přidat průvodcům, na to právě putoval grant od města," popisuje kostelník z Petrova Josef Poštulka.

Vitráže s příběhy apoštolů Petra a Pavla

Nejvýznamnějším kostelem je katedrála svatých Petra a Pavla na Petrově. Její počátky sahají snad až do 11. století, nynější chrám je kombinací několika stylů.

Tajemná místa jižní Moravy

Exteriér prodělal na začátku minulého století novogotickou přestavbu, tehdy také přibyly dvě věže, symboly Brna. Zbytky staré gotiky může návštěvník spatřit v původní Propité věži. Novogotickému kněžišti vévodí unikátní soubor vitráží.

Kostel svatých Janů v Minoritské ulici je příkladem radikálního baroka. Každé místečko stěn i stropu pokrývají nejrůznější malby, mramorové oltáře a desítky soch.

farář Leslaw Mazurowski, loreta u Minoritů

Klenbu chrámu navrhl brněnský architekt Mořic Grimm. Snad nejcennější částí kostela je jeho boční kaple, takzvaná loretánská, která má napodobovat Svatou chýši v italském Loretu. Uvnitř jsou k vidění i Svaté schody - kopie těch, po kterých v Jeruzalémě kráčel Kristus k Pilátovi.

Co že to ukazuje andělíček u Jakuba?

Milovníky gotiky potěší zejména zpřístupnění baziliky na Mendlově náměstí, v jejímž opatství pracoval Johan Gregor Mendel. Vrcholně gotický chrám nechala ve stylu severoněmeckých cihlových kostelů postavit roku 1323 vdova po dvou českých králích, Eliška Rejčka. Královna je v kostele také pohřbena pod dlaždicí s písmenem E.

Malovaný gotický chrám obsahuje řadu barokních oltářů, na tom hlavním se nachází "Perla Moravy", gotický obraz černé madony, který podle pověsti město ochránil před Švédy.

Schodiště v kostele sv. Jakuba.

Jediný brněnský čistě gotický chrám, kostel svatého Jakuba, je otevřený pro turisty denně. Díky projektu získal průvodce.

"Spolu s Petrovem je to jeden ze dvou městských kostelů, všechny ostatní patřily řádům. Od požáru roku 1515 ho sedmasedmdesát let přestavovali do dnešní podoby," líčí průvodkyně Jana Vytlačilová.

Zná i tajemství podivného andělíčka, který má vystrkovat zadek k Petrovu. Prý je to pomsta stavitele chrámu konšelům.