Hrad Špilberk v Brně

Hrad Špilberk v Brně | foto: Radek Miča, MAFRA

Brno propáslo šanci být hlavním městem kultury

  • 10
Miliony dotací a pozornost kulturního světa si mohlo užít Brno, kdyby se aspoň snažilo konkurovat Plzni. Ta se nyní pyšní titulem Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Porazila totiž Ostravu. Brněnští zastupitelé do soutěže ani nepodali přihlášku.

Podle ředitele Moravské galerie Marka Pokorného Brno promarnilo velkou šanci. "Byla to příležitost pro rozšíření a dotažení některých projektů. Brno má vilu Tugendhat, grafický design, Janáčka nebo dlouholetou divadelní tradici, ale chybí nějaký společný rámec," upozornil Pokorný.

Marek PokornýPodle něho mělo Brno minimálně srovnatelnou šanci na vítězství jako Plzeň a Ostrava. Zadržení přihlášky ho mrzelo.

Podle primátora Romana Onderky (ČSSD) začalo zastupitelstvo kandidaturu zvažovat příliš krátkou dobu před uzavírkou přihlášek.

Brněnský primátor Onderka otevřel nový povrch na Masarykově okruhu"Plzeň i Ostrava už měly spuštěné stránky a pracovaly na tom delší dobu. Navíc by to vyžadovalo větší investici z rozpočtu města," popsal Onderka.

Přesto mělo přihlášení Brna do soutěže velké zastánce. "Obavy jsou zbytečné, pořadatelé z Francie či Nizozemska potvrzují ekonomickou návratnost projektu. Brno by navíc hradilo maximálně čtvrtinu nákladů," obhajoval brněnskou účast v soutěži náměstek primátora Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).

Města z nových a starých zemí EU

Každý rok se hlavní evropské město kultury vybírá v jednom starém a jednom novém členském státě Evropské unie. V roce 2015 bude oceněno české a belgické město.

město kultury

Titul získává každý rok jedno město ze zakládajících a druhé z nových členských států Evropské unie.

Z českých měst získala v minulosti titul Praha. Vítězná města získají zhruba 1,5 milionu eur (zhruba 37 milionů korun) z evropských zdrojů. Větší hodnotu má však mezinárodní publicita.

Jedenáctičlenná mezinárodní porota vybrala jako vítěze západočeskou Plzeň. Pro Ostravu hlasovalo pět porotců, pro Plzeň šest (čtěte dále).

"O belgickém nositeli titulu je už rozhodnuto. Bude jím valonské město Mons, které bylo jediným kandidátem tamní soutěže," řekla před časem vedoucí tiskového oddělení ministerstva kultury Viktorie Plívová.

Za ztracenou příležitost považuje neúčast Brna ředitelka tamního kulturního centra Monika Šimková.

"Na dvě vítězná města se upře zrak celé kulturní veřejnosti, mohli jsme to využít k propagaci," řekla Šimková. Upozornila také, že městu by zůstal titul už napořád a mohlo by také těžit z nově vybudovaných či zrekonstruovaných kulturních center.

Na druhou stranu Šimková podotkla, že Brno má kulturní scénu natolik bohatou, že další propagaci ani tolik nepotřebuje. "Ostrava a Plzeň to potřebují více než my," uvedla Šimková.

Mezinárodní věhlas podle ní Brnu přináší například festival Divadelní svět, Jazz Brno nebo festivaly vážné hudby jako Moravský podzim. "Divadelní svět Brno už po prvním ročníku dosáhl významu evropského festivalu," myslí si Onderka.

Sám primátor pak přál vítězství Ostravě. "Ten výsledek mě mrzí. Líbil se mi projekt Ostravy. Chtěli využít městské brownfieldy a podobně jako některé brněnské projekty zapojit do akcí obyvatele města," komentoval vítězství Plzně Onderka.

Evropské hlavní město kultury