Náměstí Svobody v Brně z letadla

Náměstí Svobody v Brně z letadla | foto: Radek Miča, MAFRA

Brno shání peníze na kanalizaci, na divadla i nemocnice dá méně

  • 11
Škrtání divadelních premiér, odkládání oprav a možná i propouštění. To všechno zřejmě čeká příští rok tři desítky příspěvkových organizací Brna. Divadla, domovy důchodců, nemocnice i další instituce totiž dostaly velmi nepopulární a také těžký úkol. Seškrtat rozpočty na příští dva roky o pětinu.

"Ve čtvrtek jsme zcela nečekaně dostali dopis od náměstkyně Bohuňovské, že musíme vytvořit návrh rozpočtu, který bude počítat s provozním příspěvkem o dvacet procent nižším, než jsme předpokládali. Nevím, kde máme tak rychle najít úspory," posteskl si ředitel waldorfské školy v Plovdivské ulici Tomáš Jedlička.

Podle něj budou muset jít až na nereálnou úsporu energie a rezignovat na opravy, i když některé části školy jsou v katastrofálním stavu.

Město musí sehnat peníze na kanalizaci

Město tak tvrdý zásah vysvětluje tím, že musí nutně opravit a dostavět kanalizační síť dlouhou přes dvacet kilometrů a vybudovat tři retenční nádrže. To vše bude stát dvě a půl miliardy korun.

"Od Evropské unie dostaneme 980 milionů korun, zbývající 1,5 miliardy musíme sehnat sami. Právě o tuto částku se po dobu dvou let sníží dotace příspěvkovým organizacím," řekl brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD).

A dodal, že tento scénář je ještě optimistický a počítá s tím, že příští rok nedojde k ohlášenému snížení příspěvku od ministerstva financí o víc než 900 milionů. Jinak by podle něj byla opatření ještě drastičtější. Návrhy "očesaných" rozpočtů mají být nachystané do středy.

V zoo se bude propouštět, Dům umění opustí jednu budovu

Šéf Divadla Husa na provázku Petr Oslzlý naznačil, že netuší, kde by měl tak moc ušetřit, a možná ho to bude stát i místo. "Nechci to předčasně hodnotit, uvidíme, jak se věci vyvinou," povzdechl si Oslzlý.

Ředitel brněnské zoo Martin Hovorka přiznal, že už měl tušení, že se něco takového chystá. "S menší dotací budeme muset pokračovat ve snižování počtu zaměstnanců. Jejich mzdy tvoří polovinu našeho rozpočtu," připustil Hovorka.

V Domě umění už propouštět nemohou, pracuje tady již jen třináct lidí. Ředitel Rostislav Koryčánek uvažuje, že by opustili některé výstavní prostory. "Působíme ve dvou budovách, museli bychom se zbavit té, jejíž správa je náročnější. Tedy Domu pánů z Kunštátu. Náhradou za něj bychom si pronajímali jiné prostory ve městě," nastínil Koryčánek.

V domově důchodců v Okružní ulici doufají, že alespoň částečně výpadek zalepí dotací od státu. Podle ředitelky Barbory Dvořákové mají už nyní nedostatek personálu a jedinou cestou, jak ušetřit, by bylo ještě více snížit náklady na opravy a údržbu i materiál. "Sazby za pobyt klientů už navýšit nemůžeme. Jsme na povoleném maximu, které činí sto osmdesát korun za den," uvedla Dvořáková.

Opoziční zastupitelé na jednání vyzývali radní, aby nesnižovali příspěvky plošnými škrty. "Je třeba posoudit každou organizaci zvlášť, není možné omezovat výdaje stejně divadlu a domovu pro seniory," podotkla Jana Drápalová ze Strany zelených. Primátor Onderka přislíbil, že na to budou brát zřetel.

,