Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Slavomír Kubeš

Brno-střed se pře s magistrátem o slevy zahrádkám

  • 5
Venkovní posezení na zahrádkách restaurací a kaváren už v centru města žije téměř dva měsíce. Provoz zahrádek je ale oproti loňsku zhruba čtyřikrát dražší, přestože se radnice městské části Brno-střed v únoru rozhodla kvůli ekonomické krizi podnikatelům vyjít vstříc a vrátila se k nižším sazbám z minulého roku.

Jejímu rozhodnutí mělo požehnat zastupitelstvo města Brna. To se však ani po třech měsících nestalo. Vedení radnice Brna-střed tvrdí, že se ho magistrát otálením snaží přinutit k poskytnutí protislužby v podobě úlevy na poplatcích pro Veletrhy Brno.

"Stala se z toho politická záležitost. Normálně se schvalováním vyhlášek, které si městské části odhlasují, nikdy žádný problém nebyl," stěžuje si starosta městské části Libor Šťástka.

Upravená vyhláška leží na magistrátu od konce února. Mluvčí magistrátu Pavel Žára před třemi měsíci ujišťoval, že magistrát snížení poplatků bránit nebude. "Pokud si městská část nižší poplatky odhlasuje, schválíme jim to," dodal s tím, že rozhodnutí by nemělo padnout později než v březnu.

Městské zastupitelstvo se mezitím sešlo už třikrát. Naposledy v úterý. O zahrádkovném zatím nebyla řeč.

"Finanční výbor zastupitelstva nám vyhlášku vrátil zpět k projednání v polovině března. S jednou změnou. Navrhoval, abychom podnikatelům v centru odpustili poplatky z reklamních a prodejních akcí. Zdůvodnil to žádostí brněnských veletrhů o úlevu v době krize," vysvětlil Šťástka.

Ročně na těchto poplatcích radnice vybere devět milionů korun. Téměř celou částku zaplatí Veletrhy Brno, ve kterých má město Brno třetinový podíl. Každý veletrh je chápán jako reklamní a prodejní akce a za tu výstaviště městské části odvádí 20 procent ze vstupného. Od ostatních podnikatelů radnice za rok vybere asi dvě stě tisíc. 

Zastupitelstvo Brna-střed v dubnu návrh magistrátu na osvobození od poplatků odmítlo a opětovně schválenou vyhlášku poslalo zpět na magistrát. "Příjmy z poplatků za reklamní akce jsou pro městskou část nezanedbatelné," dodal Šťástka.

"Raději bychom vybrané peníze použili na jiné věci. Mohli bychom za ně udělat třeba pět městských hřišť. Veletrhy Brno určitě najdou ve svém hospodaření místa, kde by se dalo ušetřit. Vedení si třeba nemusí vyplácet tak vysoké odměny," dodal Šťástka.

Letní zahrádka v Brně - ilustrační foto

Brněnský primátor Roman Onderka tvrdí, že na nějaké politické boje nemá čas, a vyjadřuje se pouze k technické rovině celé věci. "Předpokládám, že rada města potvrdí návrh městské části. Ale k tomu musíme nejdříve mít vyjádření finančního výboru. Ten se k věci ani před úterním zastupitelstvem zatím nevyjádřil," řekl pouze.

Zastupitelé městské části Brno-střed zvýšení poplatků pro restauratéry v centru odhlasovali už loni v srpnu. Podnikatelé si však stěžovali, že v době krize je takové zvýšení poplatků zlikviduje. Radnice proto svolila k návratu k původním sazbám. Teď, když se celá věc zdržela, radnice provozovatelům zahrádek slibuje slevy.

"Říkáme jim, ať nemají strach a žádají si o povolení. My zahrádky podporujeme. Poplatky za ně budeme vyměřovat v průběhu léta. Pokud do té doby nedojde k úpravě cen, budeme podnikatelům dávat slevy," ujistil Libor Šťástka.

Další termín jednání městského zastupitelstva je naplánován na konec června. Pokud magistrát vyhlášku s novými sazbami projedná, mohly by platit od prvního srpna.

Hospodští doufají, že radnice Brna-střed svůj slib splní a nebude si účtovat vyšší sazby. Jan Labuda, majitel restaurace Brněnský šenk, by měl za sezonu na zahrádkovném zaplatit o 45 tisíc korun více.

"Mluvčí magistrátu v polovině února tvrdil, že zastupitelé tuto věc neprodleně projednají. Za co politiky na velké radnici platíme, když tříměsíční zpoždění pro ně není žádný čas," ptá se podnikatel.