Po čtyřech hodinách dohadování se stal starostou největší brněnské městské...

Po čtyřech hodinách dohadování se stal starostou největší brněnské městské části Brno-střed Martin Landa (Žít Brno). Ovšem obligátní řetěz kolem krku od svého předchůdce Libora Šťástky z ODS nedostal. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Brno-střed povede Landa ze Žít Brno. Roli převzal bez řetězu a po ostudě

  • 36
Největší brněnská městská část Brno-střed má od středečního odpoledne nového starostu. Zastupitelé po čtyřech hodinách dohadování zvolili do čela čtvrti podnikatele Martina Landu ze Žít Brno. Muž, který dosud s politikou neměl nic společného, musel ostatním obšírně popisovat své dosavadní obchodní aktivity.

Měly to být důstojné chvíle, při kterých ve volbách poražený Libor Šťástka (ODS) předá funkci svému nástupci. Koalice složená z vítězného Žít Brno, ANO, lidovců a zelených vybrala za starostu Brna-střed Martina Landu (Žít Brno). Nakonec se ale ve středu političtí nováčci s dosud vládnoucí ODS a ČSSD nedokázali shodnout ani na tom, kdo vlastně ustavující zastupitelstvo bude řídit.

K samotné oficiální volbě dospěli až za čtyři hodiny.

„Zkusím mluvit zezadu. Ať si zvykám,“ konstatoval na úvod zasedání Šťástka. Ač podle zákona ustavující zastupitelstvo řídí právě dosluhující starosta, k místu v čele sálu, na kterém sedal poslední čtyři roky, se ani nepřiblížil. Usedl v zadní zastupitelské lavici.

Místo toho za sebe Šťástka navrhl nejstaršího člena zastupitelstva, což paragrafy také  připouštějí. Prý se tak s budoucí koalicí dohodl. „Nepočítal jsem s tím. Zastupitelstvo řídit nechci. Bylo mi řečeno, že je změna plánu a já jednání nepovedu. Teď tu nebudu vařit z vody,“ ohradil se ovšem poté jeho „náhradník“ - sedmdesátiletý Jan Pazdírek (ANO).

Nakonec se tak vedení schůze pětačtyřiceti zastupitelů ujal vedoucí právního a organizačního odboru městské části Tomáš Navrátil. A ještě úplně předtím to mohl být jemu nadřízený tajemník úřadu Stanislav Pšeja.

Landa: „Všechny firmy už jsem prodal“

Pšeja, který je členem ODS stejně jako Šťástka, ovšem na zastupitelstvo vůbec nepřišel. „Máme informaci, že tajemník údajně funkci složil. Může to někdo potvrdit?“ ptal se bez odezvy sálu nově zvolený zastupitel Svatopluk Bartík (Žít Brno).

Ten přitom při úvodním bezvládí zastupitelstvo fakticky řídil, zatímco budoucí starosta za stejné hnutí mlčel. „Svatopluk Bartík nebyl zvolen do jakékoliv funkce. Myslím, že by do toho vstupovat neměl,“ ohradil se opoziční zastupitel Robert Kerndl (ODS).

„Hovořím z titulu zvoleného zastupitele, stejně jako Robert Kerndl,“ reagoval Bartík, který později zastupitelům vysvětloval, jak bude vykonávat funkci radního pro legislativu, ač má jen základní školu.

Chvíle jeho stranického kolegy a zamýšleného starosty Martina Landy přišla až o další desítky minut a řadu dohadů později. Před volbou ho opoziční zastupitelé podrobili křížovému výslechu.

„Vy jste zveřejnil, že máte účast v nějakých patnácti firmách. Jak chcete řídit městskou část s půlmiliardovým rozpočtem, když ty vaše firmy jsou některé v likvidaci, jiné na nule?“ vystartoval na Landu Bohumil Straka z TOP 09. Ta oproti původním předpokladům ve vzniklé koalici není.

„Sepsal jsem na Facebooku, jak dlouho jsem kterou firmu vlastnil i další údaje, které jsou dohledatelné v obchodním rejstříku. Dvě firmy jsou v likvidaci, to je pravda. Jednatel, kterému jsem jednu firmu prodal, měl autonehodu. To bohužel nemohu ovlivnit. V druhém případě člověk, kterému jsem společnost prodal, ji přeprodal dalšímu a ten se odstěhoval zpět na Ukrajinu a přerušil kontakt,“ vysvětloval Landa a dodal, že všechny ostatní firmy už také prodal a ve střetu zájmů tak není.

Nakonec při hlasování získal 27 hlasů a stal se po čtyřech hodinách oficiálně starostou. Starostovský řetěz ale navzdory tradici na zastupitelstvu nedostal. „Nikdo mi ho tu nepřipravil,“ rozhodil rukama po volbě svého nástupce Šťástka, který mu ho měl předat. S Landou se prý domluví na soukromém setkání.