Brněnští zastupitelé překvapivě neschválili podání ústavní stížnosti kvůli silnici R43. Ilustrační foto

Brněnští zastupitelé překvapivě neschválili podání ústavní stížnosti kvůli silnici R43. Ilustrační foto | foto: MF DNES

Brno ústavní stížnost kvůli R43 nepodá, návrh neprošel o jeden hlas

  • 36
Brněnská radnice nepodá ústavní stížnost na nedávné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, které vyřadilo stavbu silnice R43 na Svitavy z územního plánu města. Její návrh totiž v pondělí na setkání zastupitelstva překvapivě o jediný hlas neprošel.

Nejsilnější strany zastupitelstva si chtěly u Ústavního soudu stěžovat na přílišné zasahování soudu do kompetence samospráv. Brněnský primátor Roman Onderka připustil, že stížnost neprošla i kvůli nepřítomnosti části zastupitelů.

Představitelé ODS primátora kritizovali, že zastupitelstvo svolal narychlo a až k poslednímu možnému termínu. Onderka to na zasedání zdůvodnil náročností přípravy ústavní stížnosti.

"Ústavní zákon se učí na právech v druhém ročníku. Takže ten argument je zcela lichý a účelový," kritizoval primátora místopředseda krajské ODS Vít Bláha.

Kvůli špatně zmáčknutému tlačítku se hlasovalo dvakrát

Část zastupitelů si zase stěžovala, že včas neobdrželi potřebné podklady. "Nepamatuji si za všechna zasedání, že by se stalo něco takového. To je pohrdání zastupitelstvem," kritizovala způsob zasedání zastupitelka Jasna Fleminková (SZ).

Jana DrápalováZastupitelům se podařilo odhlasovat až na druhý pokus. Při prvním hlasování návrh zastupitelstvem prošel. Zastupitelka za Stranu zelených Jana Drápalová (SZ) ale kvůli špatně zmáčknutému hlasovacímu tlačítku zažádala o opakování. Při tom zastupitelé překvapivě stížnost smetli ze stolu.

Primátor města Brna Roman Onderka při on-line rozhovoruBrněnský primátora Roman Onderka (ČSSD) zdůraznil, že město k Ústavnímu soudu jednu stížnost na zrušení rozhodnutí podalo už v červnu. Na tu stačil pouze souhlas městské rady. "Město zpochybňuje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu s ohledem na usnesení o zrušení územního plánu města Brna," vysvětlil Onderka obsah první stížnosti.

Druhá, takzvaná komunální stížnost, kterou zastupitelé odmítli, se měla týkat přímo možnosti zasahování soudců do rozhodnutí samosprávy. "Na tuto možnost jsme potřebovali souhlas zastupitelstva. Bohužel podána nebude," dodal Onderka.

Právník Radek Ondruš, který stížnost pro město připravoval, dával druhé ze stížností větší šance na úspěch. "První ústavní stížnost byla podána z důvodů procesní opatrnosti. Může to dostat jiný senát a plénum může dojít k jinému závěru. Této dávám ovšem menší šanci," řekl Ondruš.

Pondělní rozhodnutí je především politickým vítězstvím zelených. Jejich zastupitelé byli od počátku proti podání stížnosti. Svůj postoj zdůvodňovali respektem vůči rozhodnutí nezávislého soudu. Od politických konkurentů si za to vysloužili obvinění z demagogie.