Jakubské náměstí se v letních nocích mění na jednu velkou párty. Přitom podle vyhlášky by se na něm alkohol pít neměl.

Jakubské náměstí se v letních nocích mění na jednu velkou párty. Přitom podle vyhlášky by se na něm alkohol pít neměl. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Sklenička v Brně znamená riziko, alkohol je zakázán už na 200 místech

  • 53
Napít se v centru Brna alkoholu není jen tak. Nová vyhláška o zákazu pití na veřejných prostranstvích je ještě přísnější než ta předchozí, v úterý ji po dlouhé debatě schválili brněnští zastupitelé.

Chcete si v létě posedět na dece před Janáčkovým divadlem a při sklence vína sledovat populární barevnou fontánu? Může vás překvapit strážník s výtkou. Nebo pokutou.

V Brně přibylo dvacet míst, kde se nesmí pít alkohol. Mimo jiné právě i prostor před Janáčkovým divadlem, kam se chodí v létě bavit stovky lidí. Ředitele brněnského Národního divadla Martina Glasera to překvapilo. „Z mého pohledu je to absurdní. Neprojevili jsme přání, aby před divadlem byla zóna prohibice. Naopak, ten prostor si vyloženě říká o malé letní koncerty se skleničkou vína v ruce,“ řekl Glaser.

Jen tak si sednout s pivem nebo vínem na veřejnosti je v Brně nyní riziková záležitost. „Když někdo ví, že by si chtěl otevřít lahev vína na veřejném prostranství, je lepší se předem podívat na web na vyhlášku, jestli to není na tom místě zakázané,“ radí proto mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem.

Bez obavy z pokuty to půjde jen mimo centrum. Zákaz alkoholu na ulici totiž platí v celém Brně-střed.

Ostatní městské části nejsou tak striktní. Některé nezakazují alkohol nikde, jako třeba Žebětín, Ivanovice, Jehnice, Ořešín nebo Útěchov. Jiné jej netolerují třeba jen v blízkosti radnice, na konečné autobusů či tramvají, v parcích nebo u supermarketů. Touto cestou šly třeba radnice Slatiny, Tuřan nebo Řečkovic.

Má vyhláška smysl?

Lidé žijící v centru ale nemusí zůstat „na suchu“. Zastupitelé zároveň do vyhlášky zařadili 67 akcí, při nichž je možné popíjet. Takže pokud se ocitnou třeba na náměstí Svobody v době vánočních trhů, můžou si bez obav dát svařák. A před Janáčkovým divadlem pít můžou výjimečně také – začátkem září při slavnostním zahájení divadelní sezony nebo v květnu na festivalu Divadelní svět.

Zákaz alkoholu na ulicích

Momentálně jsou na seznamu zhruba dvě stovky míst, kde je popíjení na veřejnosti zakázáno. Nyní přibylo dvacet nových lokalit. Jsou to například:

  • Ulička Václava Havla
  • prostor před Janáčkovým divadlem, kde se nachází vodní prvky
  • parky Stanislava Krátkého v MČ Brno-sever, Sokolova v Brně-jih či tuřanské parky Májový, Legionářů, Jahodová-Pastevní, Sokolnická, U Potoka. V Bystrci pak centrální park mezi ulicemi Kachlíkova, Kubíčkova, Ondrouškova a Fleischnerova.

Kompletní seznam se nachází na webu města www.brno.cz

„Ano, dostáváme se k filozofické otázce, jestli má taková vyhláška smysl, a pokud ano, zda ho plní,“ myslí si starosta městské části Brno-střed Martin Landa (Žít Brno).

Podle něj koalice několikrát široce diskutovala, jak vyhlášku nastavit, a převážil konzervativní názor zakázat pití všude. „Překvapuje mě, že se vyhláška teď vůbec aktualizovala, když za čtyři měsíce vlastně ztratí smysl kvůli tomu, že končí institut vykázání,“ dodal starosta.

V létě totiž přestane platit dosavadní legislativa, kdy po určitém počtu přestupků je možné člověka vykázat z obce. Radnice tak často postupovaly třeba vůči bezdomovcům, které se snažily vytlačovat za hranice obcí.

Závažnost jednání posuzuje strážník

Mluvčí městské policie ale ujistil, že není snahou strážníků perzekvovat piknikující rodiny. „Nejde o to, že bychom přistupovali rozdílně k veřejnosti. Ale strážník má možnost posoudit závažnost jednání. Pokud lidé zároveň dělají nepořádek, ohrožují nebo pobuřují ostatní, je to problematičtější,“ popsal Ghanem.

Že však vyhláška úplně neplní svůj účel ani teď, naznačují i počty pokut, které strážníci udělují. Podle Ghanema je to v létě deset až dvanáct v celém Brně, v zimě je to kolem čtyř denně. Přitom třeba na Jakubském náměstí v letní sezoně běžně posedávají stovky lidí na chodnících s pivem nebo vínem v ruce.

„Poslední dobou nejčastěji udělujeme pokuty na Mendlově náměstí. Na tamější skupiny popíjejících lidí si stěžují ostatní minimálně poslední dva roky. A i proto se tam rozšířil kamerový systém. Přestupky proti zákazu pití jsou také v okolí hlavního nádraží či Úzké ulice,“ dodal Ghanem.

Rozkol mezi politiky

Složitá vyhláška, o níž politici dlouho debatovali, vyvolala kontroverze i na zastupitelstvu. Náměstci primátora Matěj Hollan (Žít Brno) a Martin Ander (Strana zelených) proti ní dlouhodobě vystupují a navrhují ji výrazně zjednodušit a vypustit seznam ulic se zákazem požívání alkoholu.

„Víc než polovinu roku lze stejně pít na různých veřejných akcích. Přijde mi to jako nesmysl,“ prohlásil Hollan.

„Vymáhá policie důsledně vyhlášku? Pokutuje každého, kdo popíjí na ulici? Mít vyhlášku, která se vymáhá jen někdy, nepovažuji za rozumné. Lepší by bylo třeba viditelně označit místa, kde je možné popíjet. Či nechat v seznamu jen obecně zákaz v okolí škol, církevních staveb a podobně, který je pro občany jednoduše zapamatovatelný,“ nastínil náměstek Ander.

Zastupitelé ale oba náměstky nepodpořili. „Vyhláška je projednaná s městskými částmi. Ony vědí nejlíp, kde je zákaz pití nejlepší,“ prohlásila Klára Liptáková (KDU-ČSL), brněnská zastupitelka a starostka Maloměřic a Obřan.