Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MF DNES

Brno žádá peníze na opravu svých ghett

  • 41
Ulice s omšelými domy uprostřed Brna snad brzy změní svůj ráz. Mezi ulicemi Cejl a Milady Horákové žijí hlavně Romové a sociálně slabí lidé. Jejich obydlí často připomínají ghetto. A v Bruselu pro opravy takovýchto čtvrtí čeká balík 193 milionů eur.

Z těchto peněz mohou česká města žádat příspěvek na opravy a regenerace takzvaných "problémových obytných zón".

Stojí o něj jak Brno, tak Břeclav. Obě města totiž trápí početná romská komunita, která své bydlení často úplně devastuje.

Desítky milionů korun mohou do měst přitéct prostřednictvím takzvaného Integrovaného operačního programu, do nějž se obě přihlásila.

Brněnský magistrát chce díky dotačním penězům opravit obytné zóny v městských částech Brno–střed a Brno–sever. "Jde zhruba o sto padesát sedm domů," potvrdil mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Městská část Brno-střed zrekonstruovala jeden z pavlačových domů v Bratislavské ulici.

"Tuto část města chceme znovuoživit a postupně ji proměňovat v kvalitní a pro život příjemnou lokalitu," poznamenal Žára.

O příjemném místě se v ulicích jako Francouzská, Cejl či Körnerova zatím rozhodně nedá mluvit. Oprýskané domy tu v noci osvětlují neony heren a zastaváren. Chodci se tu raději moc neprochází. Před ulicemi této čtvrti ostatně varoval i světoznámý turistický průvodce Lonely Planet.

Z dotačních peněz se romské domy mohou začít tvářit příjemněji aspoň navenek. Zaplatit z nich půjde oprava infrastruktury na veřejných prostranstvích, výměna oken, zateplení nebo oprava fasády, ale třeba i obnova sportovišť.