Kamenná kolonie v Brně

Kamenná kolonie v Brně | foto: Radek Miča, MAFRA

Brno stály plány na dvacítku projektů 24 milionů. Nakonec se ale nestavělo

  • 5
Nedotažený turistický vláček, cyklostezky nebo nová rekreační zóna. Brno mělo spoustu projektů, za jejichž přípravu zaplatilo téměř 24 milionů korun, nakonec ale nedopadly. Zatímco některé jsou odepsané úplně, k dalším se magistrát chce vrátit.

Když se na přelomu tisíciletí brněnští radní rozhodli kompletně opravit legendární dělnickou čtvrť Kamenná kolonie, stálo pouhé vypracování takzvané zadávací dokumentace 6,2 milionu korun. Nakonec se ukázalo, že v kopci nad Svratkou je tak nestabilní podloží a domky jsou v tak špatném stavu, že rekonstrukce by se musela provádět ručně a šla by do astronomických částek. Radní rozhodli, že bude lepší od záměru upustit.

Vypracovaná dokumentace, kterou už nešlo použít, ale zůstala v šanonech na investičním odboru. Jeho úředníci před dvěma měsíci zastupitelům navrhli, aby se všechny podobné neuskutečněné projekty z let 1995-2014 účetně odepsaly. Jde o 23 projektů, celkem za 23,7 milionu korun.

„K odpisu nákladů projektových dokumentací dochází velmi zřídka, a to v případech, kdy je zřejmé, že opravdu došlo ke zmaření investice,“ vysvětlila Jana Jakubů, vedoucí investičního odboru magistrátu. Dodala, že město musí nákladnou dokumentaci zpracovávat i v případech, kdy ještě není jasné, že se například podaří získat potřebné pozemky nebo dotace.

Osud nezdařeného zkrášlení Kamenné kolonie potkal například i tři plánované cyklostezky, u nichž stála projektová dokumentace téměř sedm set tisíc korun. Trasy Olší-Babická a Krematorní se nepodařilo postavit podle původní dokumentace kvůli tomu, že se proti postavili vlastníci okolních pozemků. Ti buď odmítli dát souhlas, aby stezka vedla poblíž jejich parcel, nebo je nechtěli městu prodat.

Poslední cyklotrasu Černovická Kaštanová muselo město odepsat kvůli plánované rekonstrukci kanalizace. Nakonec ji za několik let postavil soukromý investor.

K některým projektům se magistrát vrátí

Jak MF DNES zjistila, k několika zmařeným projektům se teď ale magistrát rozhodl vrátit s tím, že využije informace z už odepsané projektové dokumentace. To je třeba případ Holáseckých jezer, kde se počítá s podporou peněz z Evropské unie.

Data z roku 2009 za víc než tři a půl milionu korun ukázala, že rozsáhlá revitalizace přírodní památky by vyšla na víc než 92 milionů korun. Úředníci se proto rozhodli zatím jen prořezat stromy a keře na březích a projekt výrazně zmenšit.

„Jde o soustavu vodních ploch v těsném sousedství zástavby a zemědělské půdy. Lidé se tam chodí koupat, zároveň je to oblíbené místo rybářů a žije tu i řada ohrožených druhů zvířat, takže bude velmi těžké skloubit zájmy všech těchto skupin,“ popsal náměstek brněnského primátora Martin Ander (Strana zelených).

Podle něj nakonec magistrát upustí od bagrování jezer a oprav hrází a bude se snažit najít výrazně levnější variantu obnovy jezer. Zatím se uvažuje o tom, že ta, která více přiléhají k zástavbě, poslouží ke koupání a rybaření. Vzdálenější vodní plochy zůstanou přírodní s biotopy, mělčinami a záchrannými tůněmi.

Nebude turistický vláček ani oprava Kamenky

Naopak se rozhodně neopráší nápad z roku 2009 koupit vláček, který by po městě vozil turisty. Ten stál sice jen patnáct tisíc korun, ale do dvou výběrových řízení se nepřihlásil nikdo, kdo by chtěl takový vláček městu prodat. Pro turisty se nakonec nakoupily mikrobusy.

Stejně tak se vedení města nikdy neinspiruje dokumenty ke zmiňované Kamence. „O odkanalizování domů si tehdy nakonec požádalo velmi málo lidí. Teď o rekonstrukci neuvažujeme,“ řekl Martin Schwab (ANO), místostarosta Brna-střed. Podle jeho stranického kolegy a náměstka primátora Richarda Mrázka (ANO) by šlo o stamiliony korun, které by odkanalizování bývalé dělnické kolonie stálo.

Ročně má město Brno na investice kolem miliardy korun. Na odepsané projekty to vychází průměrně jeden a půl milionu korun, což je pouhý zlomek. I tak opoziční zastupitelé z ČSSD podle zápisu ze schůze listopadového zastupitelstva odmítli o odpisu zmařených projektů hlasovat. „I když se formálně vyřadily z účetnictví, některé bychom nechali žít. Navíc to neznamená, že je město úplně opouští, což je případ třeba Holáseckých jezer nebo nástavby gymnázia Integra,“ řekl bývalý náměstek primátora pro investice a nynější opoziční zastupitel Oliver Pospíšil (ČSSD).

Další příklady odložených projektů

Oprava polikliniky Bílý dům

  • Radní se nakonec rozhodli budovu na Žerotínově náměstí prodat a opravit druhou městskou polikliniku Zahradníkova.
  • Projektové náklady: 2 143 000 Kč

Podzemní garáže ve vnitrobloku Ptašínského-Kabátníkova

  • Nedotažený plán přišel na 1 289 294 Kč

Parkovací garáže Moravské náměstí

  • Město nakonec prodalo pozemky soukromému investorovi, který postavil garáže na svoje náklady.
  • Náklady: 291 425 Kč

Přístavba tělocvičny při ZŠ Kamenačky

  • Nepodařilo se získat stavební povolení. Místo tělocvičny se nakonec staví víceúčelové školní hřiště.
  • Náklady: 350 000 Kč