Brňané se nejen v centru města kryjí v přístřešcích, jež vybudovala firma...

Brňané se nejen v centru města kryjí v přístřešcích, jež vybudovala firma EuroAWK. Za to bere peníze z reklamy, která se na zastávkách objevuje. | foto: Marie Stránská, MAFRA

Budou cestující moknout? V Brně se přou s firmou, které patří zastávky

  • 12
Centru Brna hrozí, že z něj zmizí přístřešky na zastávkách MHD. Na základě smlouvy s Brnem-střed je vybudovala soukromá firma EuroAWK, nové vedení radnice však tvrdí, že smlouva je od začátku neplatná. Hraje se o 60 milionů korun.

Dohoda z roku 2010 vypadá na první pohled výhodně pro obě strany. Největší městská část Brno-střed pronajme pozemky u zastávek hromadné dopravy soukromé firmě EuroAWK. Společnost tam na vlastní náklady postaví přístřešky pro cestující a bude je opravovat, když je někdo poškodí. Zároveň si nechá většinu příjmů z reklamy ve vitrínách, jež jsou součástí „budek“.

Spolupráce se ale teď mění v boj o desítky milionů korun. Smlouvu, kterou uzavíral před šesti lety tehdejší starosta Libor Šťástka (ODS), nynější vedení radnice v čele s Žít Brno kompletně zpochybnilo. Podle nich totiž měla městská část provozovatele reklamních zařízení na svých pozemcích vybírat v tendru.

Místo toho ovšem dostala zakázku přímo EuroAWK. Že to bylo porušení zákona, krom radničních právníků konstatoval i antimonopolní úřad, který za to městské části dal letos v květnu pokutu 160 tisíc korun.

„Říkáme, že ten smluvní vztah nikdy nevznikl. Tudíž by si obě strany měly vzájemně vrátit vše, co získaly jeho plněním,“ uvedl radní Brna-střed pro legislativu Svatopluk Bartík (Žít Brno).

Firma už na reklamách utržila 40 milionů

Podobnou taktiku použil Bartík i v případě deset let pustnoucího areálu Wilson na Kraví hoře. Pozemky radnice před půl rokem odblokovala s tím, že někdejší starostka Dagmar Hrubá (ODS) na podpis nájemní smlouvy s developerem neměla oprávnění. A tudíž žádná nájemní smlouva neexistuje.

V případě reklamních ploch pronajatých EuroAWK ale bude takový postup komplikovanější. Na sedm desítek zastávek na území městské části totiž společnost postavila a patří jí.

Jde si jen těžko představit, že je odmontuje a na cestující bude pršet do doby, než spor skončí a radnice vysoutěží nového provozovatele. Ale vyloučeno to není.

„Navrhl jsem řešení, aby na město Brno firma EuroAWK reklamní zařízení bezúplatně převedla, tudíž by tam zůstala stát a byla předmětem pronájmu dalšímu řádně vysoutěženému zájemci, protože EuroAWK se tato zařízení už dávno zaplatila. Tento kompromis a naši argumentaci společnost odmítla, podle jejich názoru je smlouva stále platná,“ doplnil Bartík.

EuroAWK přitom díky reklamě, která je na přístřešcích inzerovaná, za pět let trvání smlouvy podle vyúčtování pro městskou část už utržila na 40 milionů korun. Radnice teď bude chtít peníze zpět.

Nemůžu zaručit, že odpovíme, napsala prokuristka EuroAWK

Podle vedení Brna-střed, jež nastoupilo před dvěma lety, navíc není smlouva pro městskou část výhodná. Zajímavá jsou například čísla za loňský rok.

Za pozemky firma městské části zaplatila nájemné 1,7 milionu korun. Za reklamu na druhou stranu utržila 11 milionů. Dle smlouvy přitom Brno-střed platí i elektřinu, která slouží k osvětlení reklamních vitrín.

Další minimálně dvě desítky milionů korun by podle odhadů za reklamu soukromá firma ještě získala. Smlouva totiž platí až do roku 2020.

Zda kvůli tomu bude trvat na pokračování vztahu, není jasné. Vyjádření EuroAWK se MF DNES získat nepodařilo. „Dotazy pošlete e-mailem, ale nemůžu zaručit, že na ně odpovíme,“ reagovala před čtrnácti dny prokuristka EuroAWK Kateřina Sekytová. Tento týden už nekomunikovala.

Brno-střed se připravuje na dlouhou soudní při. O tom, zda definitivně popřou platnost uzavřené smlouvy, chtějí radní jednat v září nebo říjnu. Mají výhodu, že názor radničního právního odboru potvrdil antimonopolní úřad.

Radnice ve schizofrenní situaci

„Zadavatel nedodržel postup stanovený zákonem, protože uzavřel s koncesionářem EuroAWK smlouvu o reklamě, aniž by tohoto koncesionáře vybral v koncesním řízení, přičemž tento postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky,“ napsal v odůvodnění pokuty místopředseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Josef Chýle.

Radnice je ovšem ve schizofrenní situaci. Byť prohřešek sama nahlásila, proti sankci 160 tisíc korun se její úředníci následně odvolali. Argumentovali mimo jiné i tím, že v roce 2010 vlastně pouze prodloužili původní dohodu sahající do roku 1998.

A že svěřit zastávky jiné firmě by nešlo, protože už je předtím vybudovala EuroAWK. To ale antimonopolní úřad neuznal. Pokutu přesto zrušil, protože prohřešek vyhodnotil jako promlčený.

Šťástka, jehož podpis na smlouvě je, na dotaz, jestli radnice pochybila, neodpověděl. „Já jsem spíše zvědav na kauzy a soudy, před kterými bude stát pan Bartík. A pokud vezme cestujícím MHD na zastávkách střechu nad hlavou, jistě jeho krok ocení,“ napsal pouze v SMS.

,